Yapılan son araştırmalardan biri, asfalt ve cam yüzeylere sahip binalar gibi alanlardan yansıyan polarize ışığın doğal hayat üzerine ters etki bıraktığını ortaya koydu.

Bilim insanlarının son araştırması, doğrudan gelen ışık kaynakları gibi, polarize ışık yansımalarının da bir çok türün davranışlarını etkileyebildiğini ortaya koyuyor. Bu yeni tür ışık kirliliğinin birincil kaynağı asfalt yollar ve cam yüzeyli binalar.

Michigan State Üniversitesi ekolojistlerinden Bruce Robertson’un ifadesiyle bu kaynaklardan yansıyan ışık, bir çok canlı türünün yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan doğal işaretlerin önüne geçerek davranışlarını kontrol ediyor.

“Işığın yoğunluğu gibi çevresel işaretler bir çok canlının doğal yaşam sırasında karar vermesi büyük önem taşıyor” şeklinde konuşan Robertson, bu çevresel işaretin doğal olmayan bir şekilde ulaşması durumunda, verilecek tepkinin de doğal olmayacağını belirtiyor. Bu şekilde, canlılar ekolojik bir tuzağa düşüyor.

Bazı böcekler, yansıyan ışıktan dolayı suya bırakmaları gereken yumurtalarını asfalt üzerine bırakıyor.
Bazı böcekler, yansıyan ışıktan dolayı suya bırakmaları gereken yumurtalarını asfalt üzerine bırakıyor.

Dr. Robertson, doğal yaşamdaki en büyük polarize ışık yansıtısı olan su yüzünden, kuşlar, böcekler ve sürüngenler gibi canlıların zaman içinde polarize görüntüyü ayrıştırabilecek bir yapıya büründüğünü ifade ediyor. Bu belirli tip ışığın canlıların hayatında büyük önem arz eden bir rol üstlendiğini belirten Robertson, hayvanların buna göre beslenme ve üreme alanları bulduklarını ekledi.

Buna verilebilecek en iyi örnek yavru deniz kaplumbağaları. Yapılan araştırmalar sonucu yavru deniz kaplumbağalarının, yıldızlardan veya aydan gelen ışığın su üzerindeki yansımasını takip ettiklerini ve bu şekilde okyanusa ulaştıkları biliniyor. Bu nedenden ötürü, şehir yakınlarındaki yavruların suya yönelmek yerine şehirden gelen daha güçlü ışığa doğru ilerledikleri de bilinen gerçekler arasında.

Araştırmacılar, bu tip ışık kirliliğinin azaltılması için yansıma yapabilecek yüzeylerde alternatif materyallerin kullanılmasını öneriyor.