Yarasalar sular altında

Doğa Derneği Edremit Körfezi'ndeki Havran'da Türkiye'nin en önemli yarasa mağarasının baraj suları altında kalması ile ilgili bir açıklama yaptı.

Haberler 21.12.2009 - 10:00

Yarasalar sular altında

Açıklamada şunlar yazılı:


Çevre ve Orman Bakanlığı, Edremit Körfezi Havran’daki Türkiye’nin en önemli yarasa mağarasının girişini kapattı ve barajda su tutmaya başladı.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu yarasaların kendileri için yapılan yapay mağaraya taşındıklarını ifade etse de, yapay mağarada bilim adamları ve sivil toplum kuruluşlarının inceleme yapmasına izin verilmiyor.

Yapay mağaranın önünde kolluk kuvvetleri nöbet tutuyor. Yuvalarına girişleri engellenen on binlerce yarasanın akibetinin ne olduğu ise bilinmiyor. Çevre ve Orman Bakanlığı, bu proje ile kendi uygulamakla mükellef olduğu uluslar arası sözleşmeleri (Bern Sözleşmesi) ve Hayvanları Koruma Kanunu’nu ihlal ediyor.

Havran’daki yarasa mağarası on türden 20 bin yarasaya ev sahipliği yapıyor ve bu nedenle Avrupa ve Türkiye’nin en önemli mağaralarından biri olarak kabul ediliyor. Havran’daki yarasa mağarası, 1995 yılında yapımına başlanan Havran Barajı’nın su toplama havzası içinde yer alıyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı, mağaranın sular altında kalacağının anlaşılmasının ardından oluşan Avrupa Birliği’nin baskıları üzerine çözüm olarak yarasalar için yapay bir mağara inşa etmişti. Ancak yarasalar sular altında kalacak doğal yuvalarında kalmaya direndi ve yeni mağaraya taşınmadı. Çevre ve Orman Bakanlığı, bu durum üzerine yarasaları yapay mağaraya geçmeye zorladı ve mağaranın girişini kapattı. Bu gelişmenin ardından, Bakanlık barajda su tutmaya başladı ve mağaraların önünde kolluk kuvvetleri istihdam etti.ARAŞTIRMACILARA İZİN VERİLMİYOR
Çevre ve Orman Bakanlığı, yarasaların yapay mağaraya taşınıp taşınmadığını araştırmak isteyen bilim adamları ve sivil toplum kuruluşlarının alanda inceleme yapmasına izin vermiyor. Bölgeye gelen uzmanlar, kolluk kuvvetlerti ile engelleniyor.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Başkanı Güven Eken şunları söyledi: “Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hukuk ve insanlık dışı tavırları kabul edilemez noktaya gelmiştir. Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, açık ve net bir şekilde görevlerini suistimal etmekte ve yarasaların akibetini tehlikeye sokmaktadır. Şayet yarasalar yeni mağaraya taşındıysa, Bakanlık bunu uzmanlar eşliğine belgelemek zorundadır. Aksi takdirde, barajın dolması Türkiye’nin en büyük yarasa kolonisine büyük zarar verecektir. Bu nedenle, Bakan Veysel Eroğlu’nun yapay ve doğal mağarayı ivedilikle uzmanların denetimine açmasını ve barajı doldurma sürecini durdurmasını talep ediyoruz. Bu yaplmazsa, Havran’da yaşanan dünyanın ilk ve tek “çevreci” yarasa katliamı olarak tarihe geçecek”.

Sayfa Yükleniyor...