'Yaratık' 30 yaşında

Sinema tarihinin en önemli filmlerinden Ridley Scott klasiği 'Alien/ Yaratık', bilim kurgu sinemasını etkilemeye devam ediyor...

02.10.2009 - 13:21

'Yaratık' 30 yaşında

Nostromo uzay gemisi, ıssız bir gezegende terk edilmiş olan bir gemiyi araştırıken mürettebattan Kane, garip bir yaratığın saldırısına uğrar. Kane'in yüzüne yapışan yaratık bir süre sonra kendiliğinden Kane'in suratından ayrılır. Kendine gelen Kane, yemek sırasında birden fenalaşır hiç kimsenin anlam veremediği o anda Kane'in karnı parçalanır ve içinden yaratık çıkar...

Sinema tarihinin bu klasik sahnesiyle 'Alien' efsanesi de başlamış olur.

Nostromo'da tek amacı ne olursa olsun hayatta kalmak olan yaratık ve mürettebat arasında başlayan kovalamaca hala sürmekete çünkü, 'Alien'ın devam filmlerı halen çekilmekte.

İsviçreli H.R. Giger'ın eşsiz tasarımları ve Sigorney Weaver'ın performansıyla kendinden sonraki her filme ilham kaynağı olan 'Alien' Ridley Scott'ın Blade Runner'la birlikte en iyi filmi kabul ediliyor.

1979 tarihli yapım proje aşamasındayken çoğu kişinin vazgeçtiği bir film olsa da gösterime girdikten sonra çok ses getirdi. 1980 yılında En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Efekt dalında Akademi Ödülleri'ne aday olan film efekt dalında bu ödüle ulaştı.

DEVAM FİLMLERİ
Filmin başarısının ardından devam filmi de kaçınılmazdı ama Ridley Scott ikinci filmi yönetmeye yanaşmadı. Böylelikle 1986 yapımı devam filmini James Cameron yönetti ve 'Aliens' sinema tarihinin en iyi devam filmlerinden biri oldu.

'Yaratık' serisinin üçüncü ve dördüncü filmleri öncülleri kadar başarılı bulunmadı. David Fincher'ın yönettiği 'Yaratık3' 1992'de, Jean Pierre Jeunet'in yönettiği 'Yaratık: Diriliş' de 1997'de gösterime girdi.

Şu anda 5. film için Ridley Scott ve Sigourney Weaver ikna edilmeye çalışılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...