Poyrazköy'de ele geçirilen belgelere ilişkin gözaltına alınıp 7 Aralık’ta Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi’nde ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan Deniz Yarbay Ali Tatar, avukatlarının itirazı üzerine 3 gün önce serbest bırakılmıştı.

Savcılığın talebi üzerine hakkında yeniden yakalama emri çıkarılan Deniz Yarbay Tatar'a, mahkemenin kararı, Üsküdar Beylerbeyi'ndeki Astsubay Hazırlama Okulu tesislerindeki lojmanında dün tebliğ edildi.

Tebligatın ardından Deniz Yarbay Tatar, polisler evinin kapısında beklerken odasına giderek silahıyla başına bir el ateş ederek intihar etti.

Deniz Yarbay Tatar için bugün Karacaahmet'teki Cemevi'nde bir tören düzenlendi.

Törenin ardından Deniz Yarbay Tatar'ın naaşı, toprağa verilmek üzere Ankara'ya götürüldü.

'KOCAMIN KATİLİ SENSİN'
Törende, Deniz Yarbay'ın eşi Nilüfer Tatar, soruşturma savcısı Süleyman Pehlivan'ı suçladı.

Yarbay'ın eşi, ''Adını hiç silmeyeceğim. Kocamın katili sensin. Rahat nefes alıyor musun?'' diye bağırdı.

Törene ayrıca, Deniz Yarbay Tatar'ın annesi Satı Tatar, kardeşi Ahmet Tatar ile askeri personel, yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Deniz Yarbay Tatar'ın bir kızı olduğu öğrenildi.

İKİNCİ KEZ TUTUKLAMA İSTEDİ
Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan, “Amirallere suikast planı”yla ilgili soruşturma yı 15 Temmuz’da başlatmıştı.

Bir ihbar mektubunun ardından, İstanbul ve Kocaeli’nde teğmenlerin kaldığı 2 adrese eşzamanlı operasyon düzenlenmiş, yaklaşık 500 TNT ele geçirilmişti.

Ele geçirilen patlayıcı madde ile Deniz Kuvvetleri’nde görevli iki amirale suikast düzenleneceği iddia edilmişti.

Savcı Pehlivan, şüphelilerin Ergenekon sanıkları ile bağlantılı olduğu iddiasıyla yaklaşık 2 ay önce dosyanın Ergenekon soruşturması ile birleştirilmesini talep etti.

Soruşturma kapsamında 20 askeri personel sorgulandı. Dokuz teğmen ile Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’nda görevli Öğretmen Yarbay Ali Tatar, tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu.

Soruşturma kapsamında tutuklanan tek üst düzey subay olan Tatar, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne ilk olarak Ergenekon soruşturması kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeleri alınan 2004 yılının 3 kuvvet komutanının geldiği 5 Aralık Cumartesi günü getirildi.

Merkez Komutanlığı’ndan görevliler eşliğinde adliyeye getirilen Tatar ile beraberindebulunan bir teğmen, Savcı Pehlivan’ın talebi üzerine tutuklandı. Tatar, Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu.

Tatar’ın avukatları, tutuklama kararına itiraz etti. İtiraz dilekçesini görüşen İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Hâkimliği, geçtiğimiz çarşamba günü tahliye kararı verdi.

Tatar, karar üzerine 10 gün yattığı cezaevinden aynı gün serbest bırakıldı. Ancak Savcı Pehlivan, bir gün sonra karara itiraz etti ve tutuklama istedi.

İtirazı değerlendiren nöbetçi mahkeme, cuma günü Ali Tatar hakkında yakalama kararı verdi.