Yarbay Tatar’ın son anları

“Amirallere Suikast Planı” soruşturması kapsamında 2. kez yakalama emri çıkartıldıktan sonra intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın avukatı ve ağabeyi, o gün yaşananları anlattı.

25.12.2009 - 11:53

“Amirallere suiktast planı” soruşturması kapsamında ikinci kez yakalama emri verildikten sonra intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar’ın avukatı İhsan Nuri Tezel ve ağabeyi Ahmet Tatar, Yarbay'ın son anlarını Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin’e anlattı.

Avukatı Tezel, o gün yaşananları şöyle anlattı: “İçeri girdim. Eşi, ablası, bütün aile fertleri salonda oturuyorlardı. Salondan girilen yandaki odada tek başına oturuyordu. Ben de önce salonda oturdum. Eşi bir süre sonra bana ‘Ali sizinle görüşmek istiyor’ dedi. Yanına girdim.

Sandalyede oturuyordu. Omuzları çökmüştü. Gözleri yarı açık yarı kapalı gibiydi. Gece uyumadığı belliydi. ‘Ben bir şey yapmadım. Beni oraya koymayın’ dedi. ‘Merak etme bir şey olmayacak, itiraz edip tahliye olmanı sağlarız’ dedim, kendisini sakinleştirmeye çalıştım. Biraz sonra yine ‘ben bir şey yapmadım, beni oraya koymayın’ dedi. Başka hiçbir şey söylemiyordu. Hep bu ifadeyi tekrarladı. 5-10 kez bunu tekrarladı.

Kendisini hemen cezaevine götürmenin doğru olmayacağını düşündüm. Teskin edici bir şey yapılması gerekiyordu. ‘Merak etme, seni önce hastaneye götürürüz’ dedim.

Biraz sonra komutan (Koramiral Can Erenoğlu) içeri geldi. Verdiği bilgiden anladığımıza göre, Merkez Komutanlığı ile temas etmişler, ancak prosedür gereği önce Merkez Komutanlığa teslim edilmesi gerekiyormuş. Bütün bu konuşmalar olurken Ali Tatar’ın bulunduğu yandaki odanın kapısı açıktı. Bütün bu konuşmaları duymaması mümkün değildi.

Yanına girip durumu bir kez daha aktardım. Saat 10.15 gibi olmalı. ‘Acele edelim, bir an önce çıkalım. Önce Merkez Komutanlığı’na gideceğiz, sonra oradan GATA’ya sevk edecekler’ dedim. Hiçbir tepki vermedi.

Ben tabancanın sesini duymadım, evden gelen çığlıkları duyunca ters bir şey olduğunu anladım. Hemen ambulans çağrıldı. Bir iki dakika içinde ambulans geldi. Sedye gelince, biz de komutanla birlikte yukarı çıktık. Ali Tatar bir battaniyenin içine konmuştu. Kalbi atıyordu, ama yüzü şişmiş ve morarmıştı. Durumu ümitsiz görünüyordu.”

‘KIYAMETİ O AN YAŞADIK’
Ağabeyi Ahmet Tatar, Yarbay’ın son anlarını şöyle anlattı: “Ali’yi aşağıda beklemeye başladık. Gelmeyince içime bir kurt düştü. Hemen yukarı fırladım. Tam banyonun kapısında patlama sesi geldi. Önümde yere yığıldı. Yakasını açtım, elimi kalbine götürdüm... Kalbi atıyordu. Her taraf kan içindeydi. Tam bir hengâme oldu o sırada. Bağırtılar, çağırtılar... Biz kıyameti o an bu dünyada yaşadık.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...