Yarbay'ın villası arandı

İnternet andıcı'yla ilgili Orgeneral Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 19 komutanın ifadeye çağrılmasının ardından 5 ayrı noktada arama yapıldı. Yarbay Koca'nın Kocaeli'deki villasındaki arama 6 saat sürerken, bilgisayar harddisklerine el konuldu.

NTV Haber 03.08.2010 - 14:08

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) komuta kademesinin belirleneceği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantıları devam ederken generallerle ilgili bir soruşturma daha başlatıldı. 'İnternet andıcı' iddiasıyla ilgili olarak 19 subay Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadeye çağırıldı.

1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın da şüpheli sıfatıyla ifade vermeye çağrılması YAŞ'a bomba gibi düşerken, polis Ankara, İzmir ve Gölcük'te ev ve işyerlerinde arama yaptı. 5 ayrı noktada yapılan aramada veri saklama araçları olan harddisklere el konuldu.

Arama yapılan adreslerden biri de Yarbay Fatih Koca'nın villasıydı. İskenderun'da görev yapan Yarbay da gece uçakla Kocaeli'ne getirildi. Villadaki arama yaklaşık 6 saat sürerken, çok sayıda asker evin çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Geçen yıl İskenderun'a tayini çıkan Yarbay Fatih Koca, 6 askerin şehit edildiği İskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığı'nda işletme amiri olarak görev yapıyor.

Kocaeli'nde arama yapılan yerlerden ikisinin de askeri lojmanlar olduğu öğrenildi.

'İnternet andıcı', 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' ile gündeme gelmişti. İsimsiz ihbar mektubunda, hükümetin yıpratılması amacıyla kara propaganda yapan internet siteleri kuruluduğu öne sürülmüştü. Kurulan 42 siteyle birlikte 430 internet sitesi de takip altına alınmıştı. 292 internet sitesi ‘Fethullahçı siteler’, ‘irticai siteler’ ve bölücü siteler’ gibi ifadelerle ayrılmıştı. Bu iddialar üzerine Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz soruşturma başlatmıştı.

Savcı Öz tarafından ifade vermeye çağrılan komutanlar arasında 'Balyoz' soruşturması sanığı Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Fenelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubukçu ve Albay Dursun Çiçek de bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...