Yargı 'neden'de, AK Parti 'içerik'te

Yargıtay üyelerine ait olduğu ileri sürülen ve referanduma ilişkin konuşmaları içeren ses kayıtlarına, yargı ve AK Parti cephesinden farklı yorumlar geldi.

NTV Haber 02.09.2010 - 18:37

Yargı 'neden'de, AK Parti 'içerik'te

Yargı mensuplarıyla ilgili olduğu iddia edilen yeni ses kayıtlarına, yargı ve AK Parti cephesinden yorum geldi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Hamdi Yaver Aktan ile iki Yargıtay üyesine ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarında, "Referandumda hayır çıkması için Abdullah Öcalan'a ihtiyacımız var" ifadesinin kullanıldığı öne sürülmüştü.

Konuyla ilgili, "İçerik olarak hiçbir zaman tasvip edilebilecek konuşmalar değil ama gerçekliğini araştırmadan bir şey söylememiz mümkün değil" diyen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, olayın bir diğer boyutuyla ilgili de şunları söyledi:

"Basına yansıyan bilgilere, somut bir takım verilere göre yasal olmayan dinlemeler yapılıyor. Şunu unutmamak lazım, bugün bunu benim yararıma olduğu için hoş görebilirsen, yarın aynı durum sizi de vurabilir."

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ise, "Asıl üzerinde durulması gereken, bu arkadaşlarımızın neden dinlendiği ve neden peşlerinde dinleme aygıtıyla gezildiğidir” yorumunda bulundu.

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek de "Önemli olan konuşmanın içeriği değil, Yargıtay üyelerinin dinlenmesidir. Niye dinlendiler, niye servis edildi?" dedi.

MECLİS’E TAŞINABİLİR
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ise, ses kayıtlarındaki ifadeler için söz konusu Yargıtay üyeleri hakkında 1 Ekim'e kadar işlem yapılmaması durumunda, konuyu Meclis'e taşıyacaklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...