Yargı-Sen'in kapatılmasına Yargıtay'dan onay

Yargıtay, yerel mahkemenin Yargıçlar ve Savcılar Sendikası'nın kapatılması kararını onadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.02.2012 - 17:47

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Ankara 15. İş Mahkemesi'nin, Yargıçlar ve Savcılar Sendikasının (YARGI-SEN), kapatılmasına ilişkin kararını onadı.

Ankara 15. İş Mahkemesi'nin kapatma kararının temyiz edilmesi üzerine, Yargıtay 9. Hukuk Dairesinde temyiz duruşması yapıldı.

Duruşmaya, davacı Ankara Valiliğinin avukatı ile YARGI-SEN Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu sendikanın yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Temyiz gerekçelerini anlatan Eminağaoğlu, 'de sendikal engellerin, uluslararası sözleşmeler ve uluslarüstü hukuk ile Anayasa'nın 90. maddesi gözetildiğinde ortadan kalktığını savundu.

Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde ve ILO sözleşmesinde, yargıç ve savcıların sendika kurmasının önünde bir engelin yer almadığının görüldüğünü belirten Eminağaoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, sendikal örgütlenmenin kısıtlanmasına ilişkin verdiği kararları örnek gösterdi.

Uluslararası sözleşmelere rağmen, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun 4/2. maddesinde meslek veya iş yeri esasına göre sendika kurulamayacağının hükme bağlandığını ifade eden Eminağaoğlu, Anayasa'nın 90. maddesinde ise milletlerarası anlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi durumunda çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası anlaşma hükümlerinin esas alınacağının öngörüldüğünü hatırlattı.

Eminağaoğlu, ''Bu nedenle Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun uygulama yeteneği yoktur. O yüzden Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesine de gerek yoktur. Ancak, aksi düşüncedeyseniz, Kanun'un ilgili maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvurmanızı talep ediyorum'' diye konuştu.

Böyle bir davanın açılmasının, Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen sendikal hakların etkin kullanılmasına ilişkin maddeyi ihlal ettiğini ileri süren Eminağaoğlu, yerel mahkemenin kararının bozulmasını istedi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi heyeti, duruşmadan sonra yaptığı müzakerenin ardından kararını açıkladı.

Daire, YARGI-SEN'in kapatılmasına ilişkin Ankara 15. İş Mahkemesi'nin kararını onadı.

Sayfa Yükleniyor...