Yargı Tekel işçisine nefes aldırdı

Üç aydır eylemde olan Tekel işçilerine yargıdan müjdeli haber geldi. Danıştay, 4C’ye geçiş için 30 gün süre öngören düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Çadırları kaldırmaları için işçilere yarına kadar süre verilmişti.

01.03.2010 - 16:11

Yargı Tekel işçisine nefes aldırdı

TEK GIDA-İŞ Sendikası, 4 Şubat tarihli Bakanlar Kurulu kararında yer alan ''30 gün içerisinde'' ibaresinin iptali ile davacı sendika üyeleri açısından, 31 Ocak itibariyle iş akitleri kamu tarafından feshedilmiş ve 30 günlük sürenin 2 Mart'ta doluyor olması da gözetilerek, öncelikle idarenin savunması alınıncaya kadar yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.


Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Danıştay 12. Dairesi, geçici personelin 4C'ye geçiş için 30 günlük süre içinde ilgili kurumlara başvurmasını öngören hükmünün yürütmesini durdurdu.

31 Ocak itibariyle iş akitleri kamu tarafından feshedilen Tekel işçilerine 4C'ye geçiş için tanınan 30 günlük süre yarın doluyordu.

Daire kararının gerekçesinde, temel hak ve çalışma hayatına ilişkin bir konuda Bakanlar Kurulu'nun başka bir kararına atıfla süre zorunluluğunun getirilmesinin hukuka aykırı olduğu kaydedildi.

TÜRKEL: 4C'Yİ YOK EDECEĞİZ
TEK GIDA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, kararın ardından TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde toplanan işçilere seslendi.

Türkel, şöyle konuştu: “Sendikasına inanmış, dayanışma içinde olan Tekel işçisi arkadaşlarımızdan 8 bin 300'ünden 3 bin civarında müracaat olmuş. 5 bin müracaat etmeyen arkadaşımıza çağrı yapıyoruz; şimdi onların günü.

Tekel mücadelesinde yeni bir süreç başlıyor. 4C'yi kabul etmedik, bundan sonra da yok edeceğiz. Biz elimizi uzattık, özlük haklarımızın verilmesini bekliyoruz."

Kararı değerlendireceklerini belirten Türkel, yarın saat 10.30’da bundan sonra ne yapacaklarıyla ilgili basın toplantısı yapacaklarını söyledi.

EVREN: MÜCADELE YENİ BAŞLIYOR
KESK Genel Başkanı Sami Evren de, TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde yaptığı konuşmada, “Unutmayalım henüz kazanmadık. Henüz mücadelemiz bitmedi, yeni başlıyor. Şimdi bize düşen görev Türkiye'nin dört bir tarafında yaygınlaşan eylemlerimizi, emekçilerin birleşik mücadelesinin nasıl kazanılacağını göstermek için yaygınlaştırmak. Son noktayı koymak için 4C'yi artık kaldırın" diye konuştu.

SEVİNÇ GÖZYAŞLARI
Düdükler, ıslıklar ve alkışlar eşliğinde kararı sevinçle karşılayan Tekel işçilerinin arasına giren Türkel'in duygulandığı görüldü.

Bu arada, kararın ardından çadırlarından büyük bir sevinçle çıkan Tekel işçileri sloganlar atarak TÜRK-İŞ Genel Merkezi önüne geldi.

Burada alkışlar ve ıslıklarla sloganlarını sürdüren Tekel işçilerinden bazıları gözyaşlarını tutamadı.

Bazı kadın işçiler de düdükler çalarak sevinç gösterisinde bulundu.

Sakarya Caddesi ve çevresindeki çadırlarda eylemlerini sürdüren işçilerin sevinç gösterileri devam ediyor. İşçiler müzikler eşliğinde halay çekerek, sloganlar atıyor.

DESTEK SÜRÜYOR
Eylemlerinin 77. gününde Tekel işçilerine destek ziyaretleri de sürdü.

Uluslararası Taşımacılık Federasyonu (ITA) ve Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) üyeleri çadırlardaki işçileri ziyaret ederek, mücadelelerine hak verdiklerini belirtti.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nden bir grup da, Sakarya Caddesi'nden Yüksel Caddesi'ne kadar yürüyerek bir basın açıklaması yaptı.

İşçilere destek amacıyla Türkiye'nin çeşitli illerinden topladıkları imzaları vermek üzere gruptan seçilen kişiler TBMM'ye gitti.

TAZMİNAT ALMAYA DEVAM
Bu kararla hükümet yeni bir süre belirleyene kadar, işçilerin 4C'ye başvuru hakları saklı kalacak. Bu sürede de iş kaybı tazminatı almaya devam edecekler.

İşçiler bu süre zarfında 1100 TL’ye varan iş kaybı tazminatı alabilecek. Bu tazminat, 4C’yle kıyaslandığında yüksek bir rakam olarak dikkat çekiyor.

4C'yi reddeden Tekel işçileri, 77 gündür Ankara'da eylem yapıyorlar.

Hükümet, işçilere çadırları kaldırmaları için Şubat sonuna kadar süre vermiş, daha sonra bu süre yarına kadar uzatılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...