Yargıtay Başkanı'ndan MHP kararıyla ilgili açıklama

Yargıtay Başkanı Cirit, Yargıtay'ın MHP kararının kesin olduğunu söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.05.2016 - 10:47 | Son Güncelleme : 25.05.2016 - 11:37

Yargıtay Başkanı'ndan MHP kararıyla ilgili açıklama

Yargıtay İnsan Hakları Komisyonu'nca düzenlenen "Adil Yargılanma Hakkı ve İfade Özgürlüğü" konulu seminerin açılışına katılan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin, MHP'de olağanüstü kurultay kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını oy birliğiyle onamasını değerlendiren Cirit, "Herhangi bir hukuki karmaşa yok. Her şey normal rutin süreci içinde yürümüş ve vicdanlarına göre en doğru kararı vermişlerdir. Karar kesin. Ondan sonraki süreci ben bilemem" diye konuştu.

Başkan Cirit, karar öncesi daireye yöneltilen eleştirileri nasıl değerlendirdiğinin sorulmasına karşılık da "Haksız ve yanlış" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE RİZE ZİYARETİNE KATILMASI

Yargıtay Başkanı Cirit, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize ziyaretine eşlik etmeniz eleştiri konusu oldu" diyen bir gazeteciye de şunları söyledi:

"Ben onu anlayamadım, niye eleştiri konusu oldu Devlet oradaydı, devletin başkanı. Türk geleneklerimize göre devlet başkanına çok ayrı bir değer veririz. Devlet başkanı, devletin başı ve birliğimizin sembolüdür. Onun katılmış olduğu, Meclis Başkanı'nın, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri'nin, tüm yüksek yargının katılmış olduğu bir toplantı yapılmış olması, oradaki bir başka çay toplantısının yapılmış olması, bu arada bizim de iştirak etmemiz kadar doğal bir şey olamaz. Biz devlet başkanıyla bir arada olmaktan, devletin başkanıyla bir arada olmaktan onur duyarız."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerinin hatırlatılmasına karşılık da Cirit, polemiğe girmeyeceğini belirtti.

Soruların ardından konuşmasında "devlet başkanı" ifadesini kullandığının hatırlatılmasına karşılık Başkan Cirit, "Cumhurbaşkanı demek istedim" dedi.

Sayfa Yükleniyor...