Yargıtay Başkanı'ndan yeni Anayasa için uyarı

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yeniden gündeme getirilen Anayasa değişiklikleri ile ilgili 'Değişikliklerin mutlaka yargı bağımsızlığını güçlendirici yönde olması gerekir" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.03.2009 - 13:26

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binasında düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerinin açılış programına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerini daha önce kamuoyuyla paylaştığını hatırlatan Gerçeker, 'Yargı ile ilgili yapılacak değişikliklerin mutlaka yargının görüşü alınarak, bu görüşler doğrultusunda yapılmasını arzu ediyoruz; çünkü yargının sorunlarını en iyi bilecek olan yine yargının kendisidir, yargı mensuplarıdır. Değişikliklerin mutlaka yargı bağımsızlığını güçlendirici yönde olması gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu.

Yargı reformunun mutlaka gerekli olduğunu vurgulayan Gerçeker, kendilerinin sadece yargı reformuyla ilgili Anayasa değişikliğine görüş sunduklarını ifade etti.

Düzenlemelere ilişkin Adalet Bakanlığı ve Yargıtayın hazırladığı strateji taslaklarının bulunduğunu ve konuya ilişkin görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...