HSYK'da, Başkanvekili Kadir Özbek’in de aralarında bulunduğu 7 üye bugün istifalarını açıkladılar.

İlişkili Haberler


Bu gelişmeyle ilgili yargı çevrelerinde konuşulanları, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in de düşüncelerini alan NTV Muhabiri Gökhan Gerçek aktardı:

Hükümet ile girilen polemikler düşünüldüğünde ve 'Yargı savunmada. Yasa geçerse çatı çöker ve gereğini yaparım' diyen Kadir Özbek’in istifasının sürpriz olmadığı, ancak yanında yer alan 6 üyenin istifasıyla yargıda 7 şiddetinden deprem meydana geldiği yorumları yapılıyor.

Asil üyeler arasında yer alan ve bugüne kadar diğer seçilmiş üyelerle birlikte hareket eden Ali Suat Ertosun’un istifa etmeyişi ise, görüş ayrılığına değil, Ertosun’un kurulun yeni yapısında içeride olmak isteyişine dayandırılıyor. Ayrıca Ertosun’un ismi yeni başkanvekili olarak geçiyor.

GERÇEKER: ARKADAŞLARIMIZ HAKLI
İstifalarla ilgili ilk değerlendirmesini NTV’ye yapan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, istifaları haklı bulduğunu söyledi.

"Kurulun yapısı değiştikten sonra, Yargıtay ve Danıştay’ın etkinliği azaldı. Bir takım sıkıntılar yaşandı ve kurulun çalışma olanağı aylardır ortadan kalktı. Bu şartlarda arkadaşlara hak vermiyorum dersem yanlış olur. Arkadaşlarımızın verimli görev yapma durumları ortadan kalkarken, Yüksek Mahkeme üyeliği için de yolları kapanmış oldu.

Biz de eleştirleri ve yanlış gördüğümüz noktaları duyurmaya çalıştık ama referamdumla birlikte...

Ayrıca, temelden karşı olduğumuz bir yapıyla ilgili görüş bildirmemize gerek yok. Yargıtay ve Danıştay üyeliği statüsünün bu şekilde değiştirilmiş olmasının, anayasal olarak da sıkıntılı olduğunu sanıyorum. Arkadaşlarımızla değerlendireceğiz."