Yargıtay: Sosyal medya boşanma nedeni

Yargıtay, eşinin sosyal paylaşım sitesinde fazla zaman geçirdiği gerekçesiyle boşanmak isteyen bir kişiyi haklı buldu. Karar emsal niteliğinde.

NTV Haber 04.10.2015 - 20:52

Yargıtay: Sosyal medya boşanma nedeni

Boşanma vakalarındaki artışla birlikte gerekçeler de değişti. Sosyal medya kullanımı da artık bu gerekçeler arasında. Balıkesir'de bir kişi eşine sosyal paylaşım sitelerinde fazla zaman geçirdiği iddiasıyla boşanma davası açtı. Ancak yerel mahkeme çifti boşamadı. İtiraz üzerine dosya yargıtaya gidince de işler değişti.

Yargıtay, yerel mahkemenin boşanmama kararını bozdu. Yargıtay'ın kararında "Olayların akışı karşısında davacı, dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır” dedi. Yargıtay, dosyayı yerel mahkemeye geri gönderince çift tek celsede boşandı.

Yargıtayın bu boşanma kararı, emsal teşkil edecek. İşin uzmanlarına göre sosyal paylaşım sitelerinde geçirilen zaman, akıllı telefonların kullanımıyla birlikte artmış durumda.

Sayfa Yükleniyor...