Yargıtay'dan Garipoğlu'nun cezasına onay

Yargıtay, Münevver Karabulut'un katili Cem Garipoğlu'na verilen 24 yıl hapis cezasını onarken, babası Mehmet Nida Garipoğlu'nun beraatına ilişkin kararı bozdu.

29.03.2012 - 09:32

Yargıtay'dan Garipoğlu'nun cezasına onay

Münevver Karabulut'u 3 Mart 2009'da bıçaklayarak öldürdükten sonra cesedini Etiler'de bir çöp konteynerine atan Cem Garipoğlu'nu mahkeme "çocuğa karşı, tasarlayarak canavarca bir hisle ve eziyet ederek öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı. Ceza, sanığın yaşı olay tarihinde 18'den küçük olduğu için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası 24 yıla çevrilmişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Münevver Karabulut'un katili Cem Garipoğlu'na verilen 24 yıl hapis cezasını onadı. Daire, baba Nida Garipoğlu hakkındaki beraat kararını da bozdu.

Münevver Karabulut cinayeti davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin kararını, Daire Başkanı Mehmet Yalçın açıkladı.

Yalçın, yerel mahkemenin Cem Garipoğlu'na verdiği 24 yıl hapis cezası ile amca Hayyam Garipoğlu ile Ahmet Batur, Mehmet Karakayalı ve Habib Kurt hakkında ''suçluyu kayırmak''tan, anne Tülay Makbule Garipoğlu'na da ''suç delillerini gizlemek ve yok etmek'' suçlarından verilen 3'er yıl hapis cezalarının onandığını söyledi.

Baba Nida Garipoğlu'nun beraatına ilişkin kararın ise bozulduğunu açıklayan Yalçın, baba Garipoğlu'nun ''suçluyu kayırma suçunu işlediği'' sonucuna vardıklarını belirtti.

''Yani oğlunu kayırması, yakalanmaması için çalışmasından dolayı Türk Ceza Kanunu'nun 283/1'inci maddesinde yer alan 'suçluyu kayırma suçunu oluşturduğu' ve buna göre hüküm kurulması gerektiği düşüncesiyle beraat kararı bozuldu'' diye konuşan Yalçın, baba Garipoğlu'nun eyleminin ''cinayete ortak olmak'' değil, yalnızca ''suçluyu kayırmak'' olarak belirlendiğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...