İş yeri tuvaletinde sigara içmek, tazminatsız işten atılma sebebi. Yargıtay, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren bir karar aldı.

Manisa'da bir montaj işçisi, 7 buçuk yıldır çalıştığı iş yerinin tuvaletinde sigara içtiği için, "İşini ihmal ettiği ve iş güvenliğini tehlikeye düşürdüğü" gerekçesiyle tazminatsız işten çıkarıldı. Atılan işçi, bu karara karşı dava açtı.

İşveren avukatları, işçinin yasak olduğunu bile bile tuvalette sigara içerek kuralları ihlal ettiğini ve iyi söndürülmemiş izmaritin iş yerinde yangına yol açma riski olduğu için işçinin iş yeri güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü savundu.

Ancak Manisa 1. İş Mahkemesi, işçiyi haklı bularak feshin geçersiz olduğuna, işçinin işe iadesine ve kayıp haklarının ödenmesine karar verdi.

İşveren, kararı temyize götürdü. Dosyayı görüşen Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, işçinin sözleşmesinde "Sigara içilmez yerde sigara içmek işten çıkarma sebebidir" ifadesinin bulunduğuna dikkat çekti.

Ayrıca, tuvaletin üretim alanlarına yakın mesafede ve etrafta yanıcı madde bulunması nedeniyle işçinin bu eylemi ile iş yerini tehlikeye attığını belirtti.

Bu nedenlerle yerel mahkemenin kararını bozarak, işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılmasını haklı buldu.