Yargıtay'dan MHP kararı

''MHP'de olağanüstü kurultay yapılacak mı?'' sorusu yanıt buldu. Yargıtay, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin MHP'de olağanüstü kurultay toplanmasına ilişkin kararını oy birliğiyle onadı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu karar doğrultusunda seçimli olağanüstü kurultay kararı aldı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 24.05.2016 - 16:29 | Son Güncelleme : 24.05.2016 - 18:04

Yargıtay'dan MHP kararı

Yargıtay, MHP'de olağanüstü kurultay olup olmayacağına yönelik tartışmalara son noktayı koydu.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararının temyiz incelemesini tamamladı.

Karar, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Aysal tarafından açıklandı. Daire, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin MHP'de olağanüstü kurultay toplanmasına ilişkin kararını oy birliğiyle onadı.

Daire kararına karşı karar düzeltme isteminde bulunulamıyor. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, kararla ilgili gerekçesini birkaç gün içinde tamamlayarak, yerel mahkemeye gönderecek.

Bu kararla, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin olağanüstü kurultayı toplamakla görevlendirdiği heyetin çağrısıyla kurultay yapılabilecek.

OĞAN: 3 HAFTA GİBİ BİR SÜREYE İHTİYACIMIZ VAR

MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan NTV canlı yayınında kararı şu sözlerle yorumladı:

''Hayırlı uğurlu olsun. Yargıda bu süreci geciktirmeye dönük MHP Genel Merkezi'nin ve Adalet Bakanı'nın gayretleri boşa çıkmıştır. En kısa sürede önce tüzük kurultayımızı gerçekleştireceğiz ardından da genel başkanlık seçimini yapacağız. Bu sadece MHP'nin önünü açmakla kalmayacak Türk siyasetinin de önünü açacak bir hamle olacaktır. Milletimize, camiamıza hayırlı olsun diyorum. Makul bir süreye ihtiyacımız var. Zannediyorum 3 hafta gibi bir süreye ihtiyacımız var. Haziran ayının ilk veya ikinci haftası tüzük kurultayımızı gerçekleştireceğiz. Son kararı Çağrı Heyeti verecek.''

AKŞENER: HAYIRLI OLSUN

Bir diğer başkan adayı Meral Akşener ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yaptı. 

Akşener, "Yargı kararı ile onaylanan olağanüstü kongremiz hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

ÖZDAĞ: ANKARA'DA HAKİMLER VAR DİYEBİLİYORUZ

Genel başkan adayı Ümit Özdağ da NTV yayınında değerlendirme yaptı.

Özdağ, şöyle konuştu:

“Her şeyden önce Yargıtay’ın almış olduğu kararı, ’de hukuk sisteminin, siyasi müdahalelere nasıl direndiğinin açık göstergesi olması açısından, bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları açısından umut verici olduğunu görüyorum, değerlendiriyorum. Bütün siyasi baskılar, Yargıtay’ı ve ilk mahkemeyi istenilen kararın çıkması, ikna etmesi için yapılan baskılar sonuçsuz kaldı. Ankara’da hakimler var diyebiliyoruz, bu güzel bir şey. Bu mücadele bizim açımızdan bir MHP kurultayı yaptırma meselesi değildi. Başlangıçta öyle başlasa bile, zaman içerisinde demokrasi ve hukuk devleti mücadelesine dönüşmüştü. Bunun başarıyla bitmiş olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Siyasi otorite bütün baskılara rağmen sonuç alamadı, Allah’a şükürler olsun. Bu başka davalar için de böyle olacaktır. Cumhuriyetin sağlam temeller üzerine atıldığını ve hukuk sistemimiz bütün baskılara rağmen direndiğini gösterdi. Sayın Genel Başkan, Yargıtay’ın kararına saygı duyucağını söylemişti. Bu açıklamasını hayretle karşılamadım. Vermiş olduğu sözü tutması açısından, Sayın Bahçeli’ye yakışan bir karar olarak değerlendirdim. Bundan sonra MHP bir toy şeklinde kurultayını yapacaktır. Anti demokratik müdahalelerden bahsediliyor. Ben olmasını dilemem. Hiçbir MHP’li de bundan sonra böyle bir şey olmasını istemez, kabul de etmez. Bundan emin olun.

Kurultaya giden sürecin nasıl işleyeceğini birlikte göreceğiz. Bazı şeyler zaman içinde yerine oturur diye düşünüyorum. Muhalif blok diye bir şey yok. Hepimiz kurultayın yapılması için mücadele ediyoruz. Kendi aramızda bir rekabetimiz var. Yıkıcı muhalefet değil, benim açımdan genel merkeze karşı da değil. Program rekabeti yapmamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah bundan sonra böyle devam edecektir. Başka partilerde ağır süreçler yaşandığını göz önünde tutarsanız. MHP’deki bu süreç bütün ağırlığına, zorluğuna, dış müdahalelerine rağmen çok centilmence yapılmıştır.

(Gazeteci Avni Özgürel’in ‘sürecin muhalifleri hırpaladığı’ yönündeki açıklaması) Avni Özgürel’in MHP tarihini iyi bildiğini ama son 10 yılıyla ilgili bilgilerinin taze ve doğru olmadığını düşünüyorum."

BAHÇELİ'DEN SEÇİMLİ OLAĞANÜSTÜ KURULTAY KARARI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ''Bu karar sonrasında tüzüğümüzün 63. maddesinin genel başkanımıza verdiği yetkiye dayanarak sayın Genel Başkanımız, bir karar almak suretiyle 26 Haziran veya 10 Temmuz tarihlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'ni olağanüstü ama seçimli kurultaya götürme kararı almıştır'' dedi.

ÇAĞRI HEYETİ'NDEN AÇIKLAMA

Çağrı Heyeti ise ''Kurultay için yeni bir tarih belirleyeceğiz'' açıklaması yaptı. Çağrı Heyeti Üyesi Ayhan Erel, ''Yargıtay'ın verdiği kararla yargı kaosu hukuki kaos ortadan kalkmış oldu. Kurultay’ın yapılmasıyla ilgili her türlü hukuki engel ortadan kalkmış oldu. Çağrı Heyeti'ndeki üyeler olarak en kısa sürece bir araya gelip, daha fazla bekletmeksizin hukuki süreleri göz önüne alarak bu kongreyi en kısa sürede yapmak istiyoruz'' diye konuştu.

''YARGITAY SON SÖZÜ SÖYLEDİ''

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen ise NTV canlı yayınında Yargıtay'ın kararı için ''Artık Yargıtay süreci tamamlandı. Beğenen olur beğenmeyen olur ama hukuk adına Yargıtay son sözü söyledi. Bu karara karşı karar düzeltme yolu da bildiğim kadarıyla kapandı. An itibariyle fırtınalar kopardılar, hakimleri itham ettiler mahkemeleri itham ettiler ama görüldüğü gibi hukuk yerine getirildi. Bu kararın kalkması mümkün değildir. Yargıtay'ın onayını alan Sulh Hukuk Mahkemesi’nin aldığı infaz kararının durdurulması kanaatimce mümkün değildir. Yargıtay son sözü söyledi kurultayın önü açıldı'' değerlendirmesinde bulundu.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?

1 Kasım'daki 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi'nin ardından MHP’nin "başarısız" olduğunu savunan muhalifler, olağanüstü kurultay yapılmasını talep etmişti.

Genel başkanlık için adı geçen Koray Aydın, Meral Akşener ve Sinan Oğan'ın başını çektiği muhalifler, 543 delegeden imza toplayarak tüzük değişikliği yapılması için talepte bulunmuştu.

Muhalifler, olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçilmesine izin vermeyen MHP tüzüğünün değiştirilmesini istedi. Ancak bu değişiklik için de olağanüstü kurultay toplanması gerekiyordu.

Muhalifler, bu değişikliği yaparak 18 Mart 2018'de yapılması kararlaştırılan olağan kongre öncesi Devlet Bahçeli'yi genel başkanlıktan indirmek istiyordu.

ADAYLAR ARKA ARKAYA ÇIKTI

MHP'de 21 Kasım 2015'te Sinan Oğan, 28 Kasım 2015'te Koray Aydın ve 30 Kasım'da da Meral Akşener genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış ve tüzük değişikliği kongresi yapabilmek için delegelerden imza toplamaya başlamıştı.

Hukuki süreç tüzük kurultayı için toplanan 543 delegenin talebini, MHP yönetiminin reddetmesiyle başladı.

YEREL MAHKEMEDE ÜST ÜSTE KARARLAR

Bunun üzerine muhalifler, 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne itiraz etti. Mahkeme ise, kayyum heyeti oluşturularak olağanüstü kurultay toplanmasına karar verdi. 3 kişilik çağrı heyeti, yani kayyum ise 15 Mayıs'ta olağanüstü kurultayın toplanması kararını verdi.

MHP Genel Merkezi ise bu kez Yargıtay nezdinde girişimde bulundu. Ancak Yargıtay Mayıs ayı içinde kararını açıklayacağını duyurdu.

MHP yönetiminin ikinci hamlesi ise Gemerek Sulh Hukuk mahkemesine başvurmak oldu. Yönetim, kayyum atanması kararının yanlış olduğunu öne sürerek sürecin durdurulmasını istedi. Karar lehlerine çıktı ve kurultayın yapılmaması yönünde karar alındı.

MHP, Gemerek'in kararının ardından Ankara 25. İcra Dairesi'ne başvurarak kararın uygulanmasını ve önlemlerin alınmasını istedi. 25. İcra Dairesi ise talebi kabul ederek Ankara Valiliği'ne bir yazı gönderdi ve Yargıtay kararı çıkmadan, 15 Mayıs Pazar günü yapılması planlanan kurultaya izin verilmemesini istedi.

MHP yönetimi Tosya mahkemesine de başvurup buradan da benzer bir karar çıkartmıştı.

Ancak MHP yönetiminin talebi, Tosya mahkemesinin verdiği kararı yasal süre içerisinde Ankara 25. İcra Dairesi’ne ulaştırmadığı için işleme konulmadı.

2. İCRA'DAN HEMEN SONRA GEMEREK

Bu kararlara muhalifler, Ankara 2. İcra Hakimliği'ne başvurarak itiraz etti. 2. İcra Mahkemesi ise muhaliflerin kararını kabul ederek 15 Mayıs'ta kurultayın yapılmasının önünü açtı.

Ancak dakikalar sonra Gemerek'ten bir karar daha geldi.  Gemerek Sulh Hukuk mahkemesi, muhaliflerin yaptığı başvuruyu reddederek kurultayın yapılmamasına bir kez daha karar verdi.

SON KARAR ANKARA 25. İCRA DAİRESİ'NDEN

MHP Olağanüstü Kurultayı ile ilgili olarak Ankara 25. İcra Dairesi, 2. İcra Hukuk Mahkemesi'nin kararının geçerli olmadığını belirterek tedbirin devam ettiğini açıkladı.

İcra Dairesi Müdürü Hacı Mehmet Demircioğlu tarafından yazılan karar tensip tutanağında, muhaliflerin başvurusunun reddedildiği ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda tedbirin devam ettiği belirtildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği'nden MHP'de muhalifler tarafından 15 Mayıs Pazar günü yapılacağı açıklanan olağanüstü kurultaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Valiğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır" denildi.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle, "Valiğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır.

Mahkeme kararı doğrultusunda valiliğimizce işlem tesis edileceğinden herhangi bir mağduriyetin oluşmaması bakımından vatandaşlarımızın bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

OLAYLI 15 MAYIS

İcra Dairesinin kararı doğrultusunda, muhaliflerin 15 Mayıs'ta olağanüstü kurultayı yapmayı planladıkları Büyük Anadolu Oteli'ne girişleri polis tarafından engellendi, kurultay toplanmadı.

MUHALİFLER YARGITAY KARARINI BEKLEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

MHP'de muhalifler Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, olağanüstü kurultayın toplanamamasının ardından Yargıtay kararının beklenmesi konusunda uzlaşmış, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Yargıtay'ın olağanüstü kurultayın yapılması yönünde bir karar alması durumunda kurultayı toplayacaklarını açıklamıştı.

MHP, TEMYİZ KARARININ BEKLETİLMESİ İÇİN BAŞVURMUŞTU

MHP Genel Merkezi, bir üst kurul delegesi tarafından parti tüzüğüyle ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan başvuru sonuçlanıncaya kadar olağanüstü kurultaya ilişkin temyiz kararının bekletilmesi için dün Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'ne başvurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...