YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile ilgili Teftiş Kurulu tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

İlişkili Haberler


Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından onaylanan raporda, YARSAV Başkanı Eminağaoğlu hakkında hukuksal konulara ilişkin açıklamada bulunmak, kendisi ve diğer bazı soruşturmalarla ilgili gizliliği ihlal, Yargıtay ek binasında düzenlediği basın toplantısı nedeniyle 1 ''Meslekten ihraç'' ve 2 ''Yer değiştirme'' cezası istendi.

İhraç istemine Eminağaoğlu'nun Ergenekon soruşturması nedeniyle yaptığı açıklamaların dışında şu gerekçeler gösterildi:

"Anıtkabir ve Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen Cumhuriyet ve laiklik mitingine katılmak, Yargıtay hizmet binasında açıklama yapmak, Ergenekon soruşturmasına ilişkin demeç vermek, bakan ve müsteşar hakkında açıklamalarda bulunmak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün seçimi sürecinde medyaya açıklamalarda bulunmak."

YARSAV Başkanı Eminağaoğlu hakkındaki disiplin soruşturması kapsamında istenen ''Meslekten ihraç'' ve ''Yer değiştirme'' cezalarını ise HSYK karara bağlayacak.

HSYK'nın vereceği karara Eminağaoğlu'nun itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, HSYK'nın yedek üyelerinin de katılımıyla, İtirazları İnceleme Kurulu görüşecek.

Adalet Bakanlığı, Eminağaoğlu hakkında aynı gerekçelerle 3 ayrı adli soruşturma yapılmasını da istedi.

Adli soruşturma sürecinde Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı, Eminağaoğlu hakkında iddianame hazırlayarak, Sincan Ağır Ceza Mahkemesine gönderecek.

Sincan Ağır Ceza Mahkemesi, son kovuşturmanın açılmasına karar verirse YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, birinci sınıf hakim olduğu için yargılanma Yargıtay'ın ilgili ceza dairesinde yapılacak