YARSAV: Baskı gözler önüne serildi

Kararname sürecinde HSYK üzerinde kurulan baskının gözler önünne serildiğini belirten YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, hangi yargıç veya yargı organı hizaya getirilmek isteniyorsa baskı altına alındığını söyledi.

NTV Haber 31.07.2009 - 15:12

YARSAV: Baskı gözler önüne serildi

Bir basın toplantısı düzenleyen YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 21 günde çıkan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yaz kararnamesi ve gazetelerde yayımlanan fotoğrafıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Yargının üzerindeki siyasi baskı ve yönlendirmenin artarak sürdüğünü söyleyen Eminağaoğlu, hakim ve savcı atamalarına ilişkin süreçte HSYK'da yaşananların bunun en somut örneği olduğunu vurguladı.

YARSAV Başkanı, "En güvenceli kurullardan olan HSYK'da bunlar yaşanıyorsa yerel mahkemelerde görev yapan hakim ve savcıların ne kadar güvence de olduğunu siz düşünün. Hukuk devletinin yaşaması için yargıyı yargıya bırakın" dedi.

HSYK üyelerinin YARSAV üyesi olması eleştirilerini de yanıtlayan Eminağaoğlu, "YARSAV'a üye olmanın yasadışı bir faliyet gibi gösterilmesi hukuk devleti açısından son derece manidardır" diye konuştu.

YARSAV Başkanı, "Hukukçularla yemek yerken gizlice çekilen ve bazı basın yayın organlarına servis edilen fotoğrafların, kararname süreci ile ilişkilendirilmesi hukuk ve ahlak kuralları ile bağdaşmamaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...