YARSAV'dan 'rotasyon' tepkisi

YARSAV  Başkanı Eminağaoğlu, Anayasa Mahkemesi Raportörü Ali Rıza Aydın'ın ''rotasyon'' gerekçesiyle Sayıştay'a gönderilmek istenmesine tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı 03.08.2009 - 16:04

Eminağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 26 Kasım 2006'dan bu yana YARSAV Genel Sekreterliği görevini yürüten Anayasa Mahkemesi Raportörü Ali Rıza Aydın'ın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç tarafından ''rotasyon'' gerekçesiyle Sayıştay'a gönderilmek istendiğini ifade etti.

Bunun, ''bir mahkemenin kişiye özel yapılandırılmasına yönelik adım atma, örgütlenme özgürlüğüne müdahale ve yargı bağımsızlığı yönlerinden kabul edilemez'' olduğunu savunan Eminağaoğlu, Sayıştay'da görev yapanların YARSAV'a üye olamayacaklarını, bu nedenle girişimin doğrudan ''örgütlenme özgürlüğüne müdahale'' niteliği taşıdığını ileri sürdü.

Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Teşkilatı Hakkındaki Yasa'da, raportör atamasına ilişkin Anayasa Mahkemesi Başkanına tanınan yetkinin, nitelikli eleman görevlendirilmesine yönelik olduğunu belirten Eminağaoğlu, şunları kaydetti:

''Raportörlükten gönderilirken bu niteliklerden hangisinin ne biçimde kaybedildiği açıkça ortaya konulamadan, Anayasa Mahkemesi'nin en kıdemli raportörü Aydın'ı hedef seçen girişimin rotasyon olarak adlandırılmasının, ne kadar inandırıcı olduğunun takdiri ve ayrıca rotasyon işleminin de ne kadar hukuksal olduğunun değerlendirilmesi kamuoyuna aittir.

Ali Rıza Aydın hakkındaki işlemin, Adalet Bakanlığı tarafından YARSAV Başkanı olarak hakkımda ve yine YARSAV kurucu üyesi Osman Kaçmaz hakkında başlatılan inceleme ve soruşturma süreciyle eş zamanlı olması ise ayrıca düşündürücüdür.

YARSAV'a yönelik baskıların bir yenisi olarak gördüğümüz bu son işlemi protesto ederek, konuyu artık hukuk çevrelerine, uluslararası kuruluşlara, Dünya Yargıçlar Birliği ile Demokrasi ve Özgürlük İçin Avrupa Yargıçlar Birliği nezdine de taşıyacağımızı ilan ediyorum.''

RAPORTÖR AYDIN
Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü görevinden emekliliğini isteyen Ali Rıza Aydın ise görev değişikliği nedeniyle emekliye ayrılma kararı aldığını söyledi.

Şu anda yıllık iznini kullandığını, 1 Ekim itibarıyla emeklilik dilekçesini verdiğini belirten Aydın, YARSAV tüzüğü gereği emeklilerin dernekte unvanlı görevde bulunamadıklarını bu nedenle YARSAV'daki genel sekreterlik görevinin de sona ereceğini ifade etti. Ali Rıza Aydın, YARSAV Yönetim Kurulu Üyeliği görevinin ise süreceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...