YAŞ krizinin perde arkasında ne var?

Milliyet Gazetesi'nden Fikret Bila bugünkü yazısında, Başbakan Erdoğan'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması beklenen Orgeneral Hasan Iğsız'a itiraz etmesinin nedenini yazdı.

05.08.2010 - 11:26

YAŞ krizinin perde arkasında ne var?

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) dün yapılan dördüncü gün toplantısında da bir uzlaşmaya varamadı. Şûra’nın askeri kanadı ile sivil kanadı arasında görüş birliği oluşmadı.


Bu koşullarda askeri kanat teklif ve terfileri düzenleyerek Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’e sundu. Gönül de kendi imzasını koymadan, Genelkurmay’ın teklifini Başbakan Tayyip Erdoğan’a sundu.

Iğsız’ı teklif etti
YAŞ’ta tartışma konularından biri Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılacak atamaydı. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, teamül gereği bu göreve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın atanması gerektiği görüşündeydi. Ancak, Başbakan Erdoğan Org. Iğsız’a sıcak bakmıyordu. Buna karşın Org. Başbuğ’un, Org. Iğsız’ın Kara Kuvvetleri’ne atanması yönünde teklif hazırladığı bilgisi geldi. Askeri kanattan yansıyan izlenim, Genelkurmay Başkanı’nın, “Biz teklifi yaparız takdir Başbakan’ındır” biçiminde olduğuydu.

Iğsız’daki sorun
YAŞ’ta dört gün süren tartışmalara karşın Org. Iğsız’ın ismi üzerinde uzlaşma sağlanamamasının esas nedeni, Başbakan Erdoğan’ın itirazıydı. Başbakan Erdoğan ve hükümet cephesinin karşı duruşunun nedeni, Iğsız’ın ifadesinin alınmak istendiği internet sitelerinde yapılan yayınlardı. Söz konusu internet sitelerindeki haber ve yorumların, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapatılması için açılan davada gerekçe olarak kullanıldığı vurgulanıyordu. Bu durum karşısında partisinin kapatılması için kullanılan internet siteleri faaliyetinden sorumlu görülen Iğsız’ı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atayarak yükseltmek istemiyordu.

Ayrıca Iğsız hakkında Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı öne sürülen ıslak imzalı İrtica ile Mücadele Planı’nın emrini verdiği yolundaki iddialar da Başbakan nezdinde eksi hanesine yazılan bir diğer unsurdu.

Başbuğ cephesi
Buna karşın Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un da, 28’i general 102 emekli ve muvazzaf subay hakkında verilen yakalama kararı ve Iğsız’la ilgili ifadeye çağırma kararlarına karşı “yeterli ve geçerli mahkeme kararları olmadan 28’i general 77 muvazzaf subayın hak ve hukukunun çiğnenmesini kabul etmeyeceği” görüşünde olduğu yansıdı.

Başbuğ’un bu itibarla yakalama kararına karşı 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazların beklenmesi eğiliminde olduğu da gelen haberler arasındaydı. Başbuğ’un, bu konu hukuken kesinlik kazanmadan, general ve diğer subaylarının kaderiyle oynanmasına razı olmayacağı görüşünü dillendirdiği öne sürülüyordu. Böyle bir halin TSK aleyhine her zaman kullanılacak bir yola dönüşeceği endişesi taşıdığı belirtiliyordu.

Sonuçta Başbuğ’un, hukuki süreç sonuçlanıncaya kadar 11 general ve amiralin görev sürelerinin bir yıl uzatılmasından yana ağırlık koyduğu ancak, hakkında adli bir kayıt olmayan Iğsız Paşa’nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı için teklif edilmesi kararını verdiği haberleri geldi.

Yeni teklif istenebilir
Bu durumda “eğer Başbakan, Başbuğ’un teklifini imzalamaz ise ne olur” sorusu gündeme geldi. Bu sorunun yanıtı ise “bu durumda komutan atamalarıyla ilgili teklifler işleme konmaz, ayrılır, sorun oluşturmayan terfiler onaylanır ve yürürlüğe girer” biçimindeydi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı için yapılan teklifin Genelkurmay’a geri gönderilmesi ve yeni bir teklif verilmesinin istenebileceği de kaydediliyordu.

Başbuğ’un istifası
Bir diğer soru da böyle bir süreç yaşanması ve Genelkurmay’ın yeni teklif getirmemesi halinde ne olacağıydı? Konuyu yakından izleyen kaynaklara göre, bu durumda Org. Başbuğ’un istifa kararı alabileceği ve erken emekliye ayrılabileceği yönündeydi. Yerine atanacak Genelkurmay Başkanı’ndan yeni teklif istenmesinin mümkün olduğu bilgisi de veriliyordu.

Bu tür bir gelişmenin önceden öngörülmesi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı için uzlaşma sağlanması yönünde Cumhurbaşkanı Gül’ün ağırlık koymasının beklenmesi gerektiği vurgulanıyordu.

Iğsız’a onay yok
Ankara kulisleri bu haberlerle çalkanırken, Başbakan Tayyip Erdoğan, önüne getirilen atama teklifleri ve terfi listesini inceliyordu. Başbakan’ın incelemesi 2,5 saat sürdü. Herkes nefesini tutmuş beklerken, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un Köşk’e çıktığı haberi geldi. Başbakan teklif ve listeyi Cumhurbaşkanı’na sunulmak üzere Gönül’e vermişti.

Başbakan Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Gönül, Genelkurmay’ın Iğsız’la ilgili teklifine imza koymadılar. Teklifi uygun görmediler ve Çankaya’ya bir kararname göndermediler. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na sonra atama yapılması kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, diğer atama ve terfileri onayladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...