Yaşadığı aşk bile tiksindirici

Dövüş Kulübü'nün yazarı Chuck Palahniuk'tan rahatsız edici bir kitap daha... Amerika'nın başına bela kesilip, yürüyen ve konuşan bir kitle imha silahına dönüşen iğrenç mi iğrenç bir tipin, Yedi Bela Öğğk Casey'nin hikayesi...

10.08.2010 - 12:00

Yaşadığı aşk bile tiksindirici

Onu herkes farklı anlatıyor. Biri, “Yedi Bela Öğğk Casey aslında kötü biri değil; sadece dünyada sahici bir şeyler bulmaya çalışıyor” diyor. Onu etkileyici ve olağanüstü bulanlar kadar onun iğrenç, korkutucu, hatta katil olduğunu düşünenler de var. Peki kim bu Öğğk Casey denen adam?

Chuck Palahniuk'un, her zaman olduğu gibi, bir öncekinden daha çılgın bu romanı bir anlamda sözel kişisel tarih. Amerika'nın başına bela kesilip, yürüyen ve konuşan bir kitle imha silahına dönüşen iğrenç mi iğrenç bir tipin, Yedi Bela Öğğk Casey'nin, hayatına giren ya da girmeyip şöyle bir kenarından geçen bir sürü insanın sözlü anlatımıyla, kimsenin hayal bile edemeyeceği eylemlerine tanık oluyoruz.

Öğğk Casey daha küçük yaşta, koklayarak ve tadarak olaylar ve kişiler hakkında çok şey söylemek gibi olağanüstü özelliklere sahiptir. Doğduğu Middleton kasabasının çölünde hayvan yuvalarına kolunu ya da bacağını sokarak kendine kuduz bulaştırır. Çok zeki olmasa bile uyanıktır ve hayatın kanlı, canlı gerçekliğine herkesten farklı yaklaşır.

Dolayısıyla yaşadığı aşk bile şiddetli, tiksindirici ve zorlayıcıdır. Elbette, seksidir de. Büyük şehre taşındığında “arabalarla yapılan Dövüş Kulübü” diyebileceğimiz Çarpışma Partisi'ne katılır ve sıra dışı olaylar yaşanmaya devam eder…

''Dirseklerinin üzerinde duran Öğğk iki eliyle birden kavradığı şeye bakıyor. Sanki o elindeki şeyi içimden emerek çıkarmış gibi. Haliyle, kalkıp elindeki şeye bakıyorum. ama bu bir şaka. Minik bir oyuncak bebek. Pembe plastikten yapılmış. Ve Öğğk, 'Bu oraya nasıl girdi?' diye soruyor. Annenin hep sorduğu soru. Pis pis gülüyor ve 'Bu şey beni şanslı kral yapıyor...' diyor. Tükürüğünden bana kuduz bulaşmış olması sanki hiç önemli değilmiş gibi.'' (Kitaptan)

Kısacası, roman boyunca yine rahatsız olacaksınız. Bu kitapta, insanların sıradan hayatlarındaki günlük tecrübelerine gizlenmiş aşırılıklar öyle açık, net ve sansürsüz anlatılıyor ki, zaman zaman utanacak, iğrenecek ve dehşete düşeceksiniz. Ama sonunda her zamanki gibi, aklın sınırlarını zorlayan bir yazarı okumanın verdiği mutlulukla hınzır bir gülümseme yayılacak yüzünüze.

'Dövüş Kulübü', 'Gösteri Peygamberi', 'Tekinsiz' gibi kültleşen kitapların yazarı Chuck Palahniuk imzalı 'Çarpışma Partisi' Ayrıntı Yayınları etiketiyle kitapçılarda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...