Yaşam Arsızı

Filmde bir pavyon kadını olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan Elif’in ve Elif gibilerinin öyküsü anlatılıyor... Elif’in ve onu bu yaşama sürükleyen olaylar ile nedenlerinin öyküsü...

Haberler 26.02.2009 - 13:11

Yaşam Arsızı

Yönetmen Yasemin Alkaya'nın yeni filmi ''Yaşam Arsızı'' vizyona girdi. ''Kurt Kanunu'', ''Mum Kokulu Kadınlar'', ''Ölmeye Yatmak'' filmlerindeki rolüyle çeşitli festivallerden ''En İyi Kadın Oyuncu''ödülü ile dönen Yasemin Alkaya'nın, yapımcı ve yönetmen olarak gerçekleştirdiği ikinci çalışması ''Yaşam Arsızı''nın müziklerini Cem Adıyaman yaptı. Baş rollerinde Elif Çağlayan, Yasemin Alkaya, Aysun Çağlayan ve Funda Çağlayan'ın yer aldığı filme, ''iki çocuk annesi Elif'in bir pavyonda verdiği hayat mücadelesi'' konu edildi.

FİLMİN KONUSU
Elif, iki çocuk annesi, sıra dışı bir pavyon kadınıdır. Tarihçi olan babasının aşıladığı dünya görüşünün de etkisiyle, yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen insan kalmayı başarabilmiştir. Çocuklarına “ne yapıp yapacaksınız; ama yaşamınızı kimseyi incitmeden yaşayıp bitireceksiniz” diye öğüt vermiştir hep.

Bataklıkta dans etmek kadar zor olan hayatını defalarca bitirmeye çalışmıştır Elif. “Bu hayatı yaşamayı beceremiyorum” der, kendi kendine sık sık; ama eli kolu bağlıdır. Çünkü iki çocuk anasıdır Elif ve bu dünyaya çocuk getirmek onun hayattaki en büyük hatasıdır. Ne yapıp, ne edip çocukları büyüyene kadar sürdürecektir hayatını…

“İki bebek, iki şizofren kardeş, birde alkolik, kocan varsa… ve kış günü aç bir halde sokakta kalmışsan, pavyon çok iyi bir alternatiftir. Karnını doyururlar, iki kuruş para verirler, yatacak sıcak bir yerin olur ve bir anda umutsuzluğun umuda dönüşüverir. Ayrıca bu dünya, sizin yaşadığınız dünyadan çok daha net ve temizdir. Bu dünyada kimse kendini gizlemez, neyse odur.

Hayatta herkes bir şekilde senden yararlanmak ister; burada hiç olmazsa bunu açıkça dile getirirler” der Elif, dışarıdaki hayata yeğlediği “Pavyon Hayatından” söz ederken.

Hayat ona oyun etmiştir.
Hem de başa çıkılası olmayan nice oyunlar…
O, bir Yaşam Arsızı’dır.
Ve
Her şeye rağmen yaşamak zorundadır.

Yönetmen: Yasemin Alkaya
Oyuncular: Elif Çağlayan, Yasemin Alkaya , Aysun Çağlayan , Funda Çağlayan , Berivan Umut
Senaryo: Yasemin Alkaya
Tür: Dram
Dil: Türkçe
Web Sitesi: www.yasamarsizi.com

Sayfa Yükleniyor...