Çanakkale'nin Biga ilçesinde yaşayan ve işitme engelli oldukları bildirilen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen bebek, Bahattin ve Huriye Demircioğlu Devlet Hastanesi Çocuk Servisi Yeni Doğan Ünitesinde kuvözde yoğun bakımda tutuluyor.

Ailenin doktorlara emanet ettiği bebeğin yaşam mücadelesi, doktorları bile şaşırttı.

Çocuk servisinde görevli uzman Dr. Mesut Kılınç, bebeğin, 22 haftalık olarak dünyaya geldiğini söyledi.

22 haftalık bir bebeğin ''immatür'' adı verilen gruba dahil olduğunu belirten Kılınç, bu bebeklerin prematüre bile olmadığını, bunların yaşam sınırları dahilinde olmayan bebekler sınıfında olduklarını bildirdi.

Bu grupta doğan bebeklerin çok nadiren hayatta kaldıklarını, şu anda da nadir bir olayın devam ettiğini anlatan Kılınç, bebeğin 4 gün sonra bir ayını dolduracağını kaydetti.

490 gram olarak dünyaya gelen bebeğin ağırlığının şu anda 560 grama ulaştığını ifade eden Kılınç, şu bilgiyi verdi:

''İki gündür küçük küçük beslemeye başladık. Solunumsal problemler bizim için en büyük problemlerdir, henüz öyle bir problem gelişmedi. Bir de enfeksiyonlara çok yatkın olurlar, o da henüz bebeğimizde yok. Şimdilik iyi gidiyor. İmmatür grupta olduğu için çok dikkat istiyor, iyi ve özel bakım istiyor. Kuvöz bakımı devam ediyor. Annesi ve ailesi Biga'da, bebeğin bakımına devam ediyoruz. Bebeğin ilk günlerde özellikle gösterdiği direnç nedeniyle umutlandık. Şu an sağlık durumu çok iyi ama bu gruptaki bebeklere iyi demeyi dilimizi ısırarak söylüyoruz. Çünkü buradan gideriz, az sonra kötüleşebilir. Ama şu an için iyi.''

Bebeğin normal seviyeye gelmesinin 5,6 ayı alacağını ifade eden Kılınç, 500 gramın altında bir bebeğin yaşamasının kendilerini de şaşırttığını söyledi.

Kılınç, bebeğin, her türkü enfeksiyona, hastalıklara, metabolik bozukluklar ve solunumsal problemlere açık olan bir grupta yer aldığını dile getirerek, ''Ama çok dirençli çıktı. Biz umutlu değildik. Ama bu ilk gün geçtikten sonra hepimizi şaşırttı, ağlıyordu, ellerini hareket ettiriyordu, ikinci ve üçüncü günden sonra daha da umutlandık, şu anda tedavisi devam ediyor'' dedi.

Kılınç, erken doğumla dünyaya gelen bebeğin Çanakkale'de bu grupta bu kadar süreyle yaşayan ilk bebek olduğunu sözlerine ekledi.