Erdoğan: Yaşananlar yeni bir değişim dalgasının habercisidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Son birkaç yüzyıldır dünyaya hakim olan düzen artık çatırdamaktadır. Üst üste yaşananlar yeni bir değişim dalgasının habercisidir" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 28.04.2016 - 16:49 | Son Güncelleme : 28.04.2016 - 17:38

Erdoğan: Yaşananlar yeni bir değişim dalgasının habercisidir

İstanbul'da, ÖNDER İmam Hatip Gençlik Buluşması'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''28 Şubat döneminde boğulmak istenen, öğrenci sayıları 600 binden 60 bine indirilen imam hatip nesli günümüzde kolejlerle yarışıyor'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Mezhepçilik fitnesi, İslam dünyasının içinde şu anda bizi ciddi manada yaralıyor'' değerlendirmesinde bulundu.

"Müslümanları zalim diktatörler ile onlardan daha zalim terör örgütleri arasında seçim yapmaya zorlamak asla adil değildir'' diyen Erdoğan, ''Son birkaç yüzyıldır dünyaya hakim olan düzen artık çatırdamaktadır. Üst üste yaşananlar yeni bir değişim dalgasının habercisidir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Kutlu Doğum herhangi bir yıl dönümü değil, manevi bir yeniden diriliş olarak kutlandığı ölçüde anlamlıdır. Bütün Müslümanların bu yeniden diriliş fırsatını en iyi şekilde değerlendireceklerine inanıyorum. Allah'ü Teala, hepimize işte bugün burada toplandığımız gibi kıyamet günü de Efendimizin sancağı altında toplanmayı nasip eylesin diye dua ediyorum.

''EĞİTİM SİSTEMİMİZ ALT ÜST EDİLDİ''

Bizler imam hatipte okumanın fikir ve gönül dünyamıza neler kattığını çok iyi biliyoruz. Bu hazineden istifade edemeyenler yok mu elbette var. Türkiye'de bir dönem inancından, tarihinden, kültüründen bize ait tüm değerlerden uzak bir nesil yetiştirme projesi uygulandı. Bunun için eğitim sistemimiz alt üst edildi. Bunun çilesini sizler çok çektiniz. Medyadan spora kadar her alanda bilinçli çalışmalar yürütüldü. Bugün hatırlandığında her biri utanç verici nice haksızlıklar, hukuksuzluklar yapıldı. İmam hatiplinin ayak bileklerine zincirler takıldı, zihnine zincirler vuruldu. 'Katsayı uygulaması' dediler, bununla beraber önünü kestiler. Bilmiyorlardı ki milletin bağrında yetişen bu tohumların boy vermesinin, meyveye durmasının önüne geçilemez. 

''İMAM HATİP NESLİ GÜNÜMÜZDE KOLEJLERLE YARIŞIYOR'' 

Milletimiz eline geçen her fırsatta bu okullara destek oldu, imam hatipleri adeta küllerinden yeniden inşa etti. Kapısına kilit vurulmak, öğrencilerinin geleceği karartılmak istenen imam hatipler bu ülkeye cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, milletvekili, belediye başkanı, bürokrat yetiştiren seçkin eğitim kurumlarına dönüştü. Daha yakın zamanda, 28 Şubat döneminde, boğulmak istenen, öğrenci sayıları 600 binden 60 bine indirilen imam hatip nesli, günümüzde kolejlerle yarışıyor. Bu okullara mecbur kalan veya mecbur bırakılan değil, kendisine iyi bir gelecek hazırlamak ve bunu inancına, kültürüne, tarihine, medeniyetine sahip çıkarak yapmak isteyen gençlerimiz gidiyor.

''İMAM HATİP OKULLARI ÖĞRENCİ SAYISI 1 MİLYON 207 BİNE ULAŞTI''

Sayısı 60 bine düşen imam hatip okulları öğrenci sayısı, bu yıl itibarıyla 1 milyon 207 bine ulaştı. Bu okulları kapatmak için her yola başvuranlara ne oldu derseniz? Evet onlar tedavülden kaldırılıp tarihin tozlu raflarına havale edildiler. İmam hatip gençliği ise işte burada, hamdolsun dimdik ayakta.

''ALLAHU EKBER DİYE ÖLDÜREN MÜSLÜMAN, ÖLEN DE MÜSLÜMAN''

Dünyada bütün oyunlar, halkı Müslüman olan ülkelerde oynanıyor. Bakıyorsunuz Allahu ekber diye öldüren Müslüman, aynı şekilde Allahu ekber diye ölen de Müslüman. Böyle bir durum olabilir mi? İstisnalar hariç. Canlı bomba eyleminde kendini patlatan sözde Müslüman, o patlamada ölenler yine Müslüman.

''MEZHEPÇİLİK FİTNESİ BİZİ CİDDİ MANADA YARALIYOR''

Mezhepçilik fitnesi, İslam dünyasının içinde şu anda bizi ciddi manada yaralıyor. Kardeşlerim bakınız Şia mezhep olmaktan çıkmış, adeta din gibi değerlendiriliyor. Aynı şekilde Sünnilik, bazı yerlerde bakıyorsunuz adeta din gibi değerlendiriliyor. Kardeşlerim, samimi Sünni bir Müslüman, asla Sünnilik'i zaten bir din olarak görmez ama inanıyorum ki samimi Şii bir Müslüman da o da Şiilik'i din olarak görmez. Fakat bu çatışma niye, bu çarpışma niye Bizim bu mezheplerin üstünde bir dinimiz var, İslam. İslam'dan başka bir şey tanımıyoruz.

''PKK, PYD, YPG'NİN İSLAM'LA YAKINDAN UZAKTAN ALAKASI YOKTUR''

İslam ve terör kavramlarının yan yana kullanılabiliyor olması dahi Müslümanlar için utanç sebebidir. En büyük zararı kendi dininden olan insanlara veren, sadece Müslüman insanları hedef alan terör örgütlerinin hepsi de bir proje ürünüdür, maşadır. DAEŞ, El-Kaide, Boko Haram, Eş-şebab gibi taşeronlar, Müslümanların sıkıntılarını ve hassasiyetlerini istismar ederek, İslam'a karşı yürütülen kampanyalara malzeme üretiyorlar. PKK, PYD, YPG, bunların İslam'la yakından uzaktan alakası yoktur. Çünkü biz şunu biliyoruz ki Müslüman'ın Müslüman'a kanı, malı, canı, ırzı, namusu haramdır.

''DİNİN SAHİBİ ALLAH'TIR''

Dinin sahibi Allah'tır. Biz Müslümanlara düşen, kendi varlığımıza ve geleceğimize sahip çıkmaktır. Maalesef Müslümanların en büyük çatı örgütü olan İslam İşbirliği Teşkilatı içinde en temel konularda dahi uzlaşmaya varabilmek, eyleme dönüşecek kararlar alabilmek bile mümkün olamıyor. İnşallah bu iki yıllık dönemde bunu başarmaya çalışacağız.

''YAŞANAN SANCILAR YENİ BİR DEĞİŞİM DALGASININ HABERCİSİDİR''

Müslümanları zalim diktatörler ile onlardan daha zalim terör örgütleri arasında seçim yapmaya zorlamak asla adil değildir. Esasen Müslümanların böyle bir mecburiyeti de yoktur. Son birkaç yüzyıl dünyaya hakim olan düzen artık çatırdamaktadır. Yaşanan sancılar, üst üste gelen krizler, yeni bir değişim dalgasının habercisidir.

''İSLAM DÜNYASININ UMUDU TÜRKİYE'DİR''

Bu süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. İslam dünyasının umudu Türkiye'dir, bunu böyle bilesiniz.

''İNSANLIĞIN KURTULUŞUNA ÖNCÜLÜK EDECEK YOLU BULMUŞ OLURUZ''

Peygamber Efendimizin hayatı ve mesajları bize bugün için de çok güzel örnektir. Peygamberimizin sadece veda hutbesini layıkıyla anlayıp hayata geçirsek dahi insanlığın kurtuluşuna öncülük edecek yolu bulmuş oluruz.

''TARİH SAYFALARINDAN VE MİLLETİMİZİN HAFIZASINDAN KAZINMAYA ÇALIŞILMIŞTIR''

Zor şartlarda verdiğimiz mücadelede kazandığımız zaferler dahi, birileri tarafından özellikle milletimizden gizlenmiştir. Çanakkale Savaşı, geçtiğimiz yüzyılın en önemli savaşlarından biri olmasına rağmen, yakın zamana kadar hakkıyla anılmamış, yeni nesillerin zihnine nakşedilmemiştir. Hele yarın 100. yıl dönümünü idrak edeceğimiz bir Kut'ül Amare zaferimiz var ki adeta onu kurumaya, tarih sayfalarından ve milletimizin hafızasından kazınmaya çalışılmıştır.''

Sayfa Yükleniyor...