Yaşananlar unutulmasın diye 12 Eylül Müzesi

Türkiye’nin en büyük 12 Eylül Müzesi açılıyor. Müzede idam edilen ve işkencede, gözaltında, çatışmalarda öldürülen kişilerin fotoğrafları, anıları ve mektupları yer alacak.

Haberler 28.08.2010 - 12:21

Yaşananlar unutulmasın diye 12 Eylül Müzesi

12 Eylül 1980'de gerçekleşen darbe ile 650 bin kişi gözaltına alındı, cezaevlerinde, çatışmalarda işkenceden binlerce kişi hayatını kaybetti. 210 bin dava açıldı ve 7 bin kişinin idam cezası istendi.


30 yılı geride bırakıyor 12 Eylül darbesi. Eskiden kimsenin söyleyemediklerini, artık, daha rahat dile getirebilsek de belki de en çok ihtiyacımız olan şey, geçmişle sadece yüzleşmek değil aynı zamanda hesaplaşmak da…

12 Eylül’de yapılacak referandumla gündemin ana maddesini oluşturan darbenin 30. yılında, yaşananları unutturmamak adına, Devrimci 78’liler Federasyonu, 3 Eylül’de Çankaya Sanat Merkezi’nde Türkiye’nin en büyük 12 Eylül Müzesi’ni açıyor.

Yaklaşık 1 yıldır müze ile ilgili çalışmalar yapan Devrimci 78’liler Federasyonu’ndan İpek Gür ile açılacak müzeyi ve hesaplaşamadıklarımızı konuştuk.

‘Bu müzeyi belgeleri işkencecilerin suratına vurmak için açıyoruz’
Federasyon olarak 8-9 yıldır darbecilerin, işkence yapanların yargılanması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Gür, ''Her yıl düzenlediğimiz mitinglerde 12 Eylül faşizminde kaybettiğimiz devrimci arakadaşlarımızın resimlerini yanımızda taşırız. Ankara’daki diğer devrimci kuruluşlarla birçok çalışmalar yaptık, hala yapıyoruz. Ne yazık ki 30 yıldır hiçbir darbeciyi yargılama şansına sahip olamadık, bu içimizi acıtıyor. Bu müzeyi de elimizdeki belgeleri işkence yapanların suratına vurmak için açıyoruz’ dedi.

Müzeyi açma amaçlarının 12 Eylül’ün utanç tablosunu herkese göstermek ve tarihin karanlık yüzünü aydınlatmak olduğunu söyleyen Gür, sözlerine şöyle devam etti:

''Müzede 6 bin devrimci arkadaşımızın fotoğrafları, anıları, mektupları yer alacak. İdam edilenler, işkence görenler, çatışmalarda hayatını kaybedenler, o dönemde işkence için kullanılan aletler gözler önüne serilecek. Aynı zamanda, hayatını kaybetmiş insanların aileleri de müzeye gelecek ve yaşadıklarını herkesle paylaşacak. Bu müzeyle birlikte faşizmin izlerini göstereceğiz. 12 Eylül barbarlığını, insana değer vermezliğini gözler önüne sereceğiz.''

‘Amacımız geçmişle hesaplaşmak’
Geçmişi unutturmamak için faaliyetlerine devam edeceklerini belirten Gür, son olarak şunları söyledi:

“Amacımız geçmişi unutturmamak ve geçmişle hesaplaşmak. 12 Eylül’ün hesabı için elbette bu müze yeterli olmayacaktır. Çalışmalarımız sürecektir”

12 Eylül Müzesi 3-15 Eylül tarihleri arasında Çankaya Sanat Merkezi’nde görülebilir.

 Adım adım 12 Eylül

Sayfa Yükleniyor...