YAŞ'ı düğümleyen askerin 44 yıllık kariyeri

64 yaşındaki Hasan Iğsız'ın, Kara Harp Okulu'ndan 1. Ordu Komutanlığı'na uzanan öyküsü...

04.08.2010 - 12:36

YAŞ'ı düğümleyen askerin 44 yıllık kariyeri

1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarında en çok konuşulan isim oldu.


Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenen Iğsız, YAŞ toplantıları sürerken "İnternet Andıcı"na ilişkin soruşturma kapsamında 18 kişi ile birlikte ifadeye çağrıldı.

Orgeneral Iğsız’ın terfi edilmesi beklenen YAŞ sırasında Savcı Zekeriya Öz tarafından adliye çağrılması tartışmalara yol açtı.

Iğsız'ın adı "Ergenekon" savcılarına gönderilen ihbar mektubu ile de gündeme gelmişti. Mektupta, ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın, o dönem Iğsız’ın emri ile Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı öne sürülmüştü.

TÜRKİYE İLE BELÇİKA ARASINDA
Hasan Iğsız, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. 1966 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1967 yılında ise İstihkam Okulu'ndan mezun oldu.

1974 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yapan Iğsız, 1976 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

Iğsız, kurmay subay olarak Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika'da Uluslararası Askeri Karargah Plan Prensipler Dairesi'nde plan subaylığı, Genelkurmay Personel Dairesi'nde general-amiral şube proje subaylığı ve şube müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1993 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden ve bu rütbede Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunan Iğsız, 1997 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Iğsız, Tümgeneral rütbesiyle Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı, Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı ve Belçika-Mons'da Milli Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2001 yılında Korgeneralliğe terfi eden Iğsız, bu rütbede Genelkurmay Personel Başkanlığı, 5. Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı görevlerinde bulundu.

2006 yılında Orgeneralliğe terfi ederek 2. Ordu Komutanlığı görevine getirilen Iğsız, 2008 yılında Genelkurmay 2. Başkanı oldu. Orgeneral Iğsız, 30 Ağustos 2009 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı'na getirildi.

Ayşe Iğsız ile evli olan Hasan Iğsız'ın iki çocuk babası...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...