2010 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı için geri sayım sürerken 'Balyoz Darbe Planı' davasında 102 komutan için tutuklama kararı verilmesi yeni bir tartışma başlattı.

YAŞ toplantısında haklarında tutuklama kararı verilen askerlerle ilgili nasıl bir karar çıkacağı ve terfi bekleyen subayların durumu merak ediliyordu.

Emekli Askeri Yargıtay Üyesi Ali Fahir Kayacan, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Ali Fahir Kayacan, "Balyoz Darbe Planı davasında hakkında tutuklama kararı çıkartılan askerlerin YAŞ’ta terfi etmeleri mümkün mü?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Konuyu ikiye ayırarak yanıtlayalım. Daha önce tutuklanmış, 7 gün içerisinde itirazda bulunmuş ve tutukluluk halinin incelenmesi aşamasına geçildiğinde, birinci veya ikinci incelemede tahliye olmuş askerler bu yıl rütbe bekleme sürelerini tamamlamış iseler terfi etmeleri mümkün değildir. En son tutuklamanın bu durumda bulunanlara bir etkisi yoktur.

En son tutuklamanın etkisi ise daha önce hiç tutuklanmamış ve haklarında yeni tutuklama kararı verilen 7 komutanın durumu ayrı bir özellik arzetmektedir. O da şu nedenle, eğer bu muvazzaf personel 23 Temmuz’da yapılan tutuklama kararına 7 günlük yasal itiraz süresi içerisinde yapılan itiraz bir başka mahkeme tarafından kabul olunup daha önce verilmiş tutuklama kararı kaldırılır ise, o zaman ‘tahliye edilenler’ tabiri içerisine girmedikleri ve bunların terfilerine engel bir durum olmadığı söylenebilir. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin 2001 yılında verdiği bir karara göre bu sonuca varılabilir.

Halen tutuklu olan personel için, özellikle generaller için söylüyorum -çünkü albaylar için görev süresinin 1 yıl uzatılması diye bir uygulamaya dahil değildir, 31 yıllık fiili hizmet süresi sonunda kendiliklerinden emekli olurlar- eğer bunların içinde rütbe bekleme sürelerini tamamlamış isimler var ise veya geçtiğimiz YAŞ’ta görev süreleri 1 yıl uzatılan personel, bunlar tutuklanmış olmalarına rağmen görev sürelerinin 1 yıl daha uzatılmasına engel yoktur. Genelkurmay Başkanı teklif eder ve YAŞ üyelerinin 3/2’lik çoğunluğun vereceği kararla görev süreleri uzatılabilir."

Kayacan, "Darbe hazırlığı iddiasıyla yargılanan personel görevden alınabilir mi?" sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Darbe hazırlığı iddiasıyla yargılanan TSK personelinin görevden alınması konusunda yetki jandarma için İçişleri Bakanlığı, diğer askerler için Milli Savunma Bakanlığı’ndadır. Bu uygulama, 5 yıl ve daha fazla ceza verilen suçlarla ilgili hakkında dava açılan TSK personeliyle ilgili geçerlidir. Öncelikle iddianameyi ilgili bakanlıkların hukukçuları inceler. İnceleme sonunda eğer kişinin açığa alınmasının mağduriyet yaratmayacağı konusunda bakana görüş bildirirlerse, takdir artık bakanındır."