Yatırımcıların gözü ABD ve Türkiye'de

Uluslararası yatırımcılar arasında yapılan bir araştırmada, küresel emlak yatırımcılarının bu yıl için ticari emlak alanında tercihlerinin başında ABD kentleri gelirken, Türkiye ise değer artışında ilk beş ülke arasına girdi.

Reuters 07.01.2013 - 11:13

Yatırımcıların gözü ABD ve Türkiye'de

Yabancı Emlak Yatırımcıları Derneği'nin (AFIRE) bugün açıklanan yıllık araştırmasına göre, 2001'den bu yana ilk kez yabancı yatırımcıların en çok tercih ettikleri beş kentten dördü ABD kentleri oldu.
  
Emlakta değer artışı için en iyi ortamı sağlayan ülkeler arasında ABD, oyların yüzde 55'ini alarak geçen yıl olduğu gibi birinci.  İkinci, Brezilya ve üçüncü İngiltere'den sonra, geçen yıl dokuzuncu olan Türkiye dördüncülüğe yükseldi.
  
Aynı kategoride geçen yıl üçüncü olan Çin, bu yıl hiç oy alamadığı için sıralamaya giremedi.

AVRUPA'DA SONUÇ OLUMSUZ
Avrupa ülkeleri de olumlu sonuçlar alamadı. Araştırmaya katılanların yüzde 80'i, Avrupa'nın bu yılı resesyonda geçireceği görüşünde.
  
Gelişmekte olan ülkeler listesinde ise geçen yıl yedinci olan Türkiye 2013 için üçüncü sıraya yükseldi. Brezilya geçen yıl olduğu gibi birinci, Çin ikinci oldu.
  
Aynı sıralamada geçen yılın üçüncüsü olan Hindistan, bir basamak yükselen Meksika ile dördüncülüğü paylaştı.
  
Araştırma AFIRE'ın 200 üyesi arasında ve 2012'nin dördüncü çeyreğinde yapıldı.
  
AFIRE üyelerinin yönetilen emlak varlıklarının değeri 2 trilyon doları buluyor. Derneğin yatırımcılarının ve danışmanlarının yüzde 26'sı ABD'den.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...