Yavru ayı kurtarma operasyonu

Rize Çamlıhemşin'de köylüler üç aylık yavru bir ayı buldular. Yavruyu hayatta tutabilmek için Rize, İstanbul, Bursa hattı üzerinde adeta bir operasyon gerçekleşti...

25.05.2011 - 12:30

Yavru ayı kurtarma operasyonu

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde köylüler tarafından bulunan üç aylık yavru ayı alınan ihbar üzerine bölgeye giden Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi veteriner hekimi Ahmet Emre Kütükçü tarafından teslim alınıp Bursa'daki merkeze getirildi.

Yavru ayının Bursa'ya yolculuğu için detaylı bir plan hazırlandı. Annesinin öldürüldüğü sanılan yavru ayı Rize İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerince ilk olarakTrabzon Havalimanına getirildi.

Ancak yavru ayının uçakla transferi önemli bir sorun yarattı. KuzeyDoğa Derneği uzmanları bu konuda yaşadıklarını şöyle anlatıyorlar: "Ülkemizde başka hiçbir havayolu şirketi yabani hayvan taşınmasına onay vermese de ve normal şartlarda yaban hayvanlarının hava yolu taşımacılığı ile taşınmasının önünde büyük engeller olsa da Türkiye yaban hayatı için önemli bu tek bireyi emin ellere ulaştırmak için Sayın Ali Sabancı’nın özel ilgisi sayesinde Pegasus Havayolları elinden gelenin en iyisi yapıp bu yavru ayının İstanbul’a getirilmesi için büyük katkı koymuştur.

Kafes içinde ve kargo bölümüne yaban hayatı veteriner hekimimiz Ahmet Emre Kütükçü’nün nezaretinde yerleştirilen yavru ayı sağlıklı bir şekilde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına ulaştırıldı. Bu organizasyonun yapılmasına Trabzon Devlet Hava Meydanları çalışanları ve yer ekibi de büyük destek verdi."

Sağ salim İstanbul’a ulaştırılan yavru ayı önce İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine getirildi ve genel muayenesi yapıldı. Bu üç aylık erkek yavrunun yaşıtlarına göre oldukça kilolu ve sağlıklı olduğu belirlendi.

Hayvanın stresli olduğu gözlenirken Bursa’ya nakli için gerekli hazırlıklar yapıldı. Yavru ayı gerekli hazırlıklardan sonra İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne ait araçla Bursa Karacabey’de bulunan Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine götürüldü.

Burada muayeneden geçen ayı yavrusu Ovakorusu Ayı Barınağına teslim edilecek.

Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, KuzeyDoğa Derneği, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Şirketi Çevresel Yatırım Programı, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve İkinci Şans Derneği arasında 6 Aralık 2010 tarihinde imzalanan protokolle kurulmuş olup, ülkemizde yaralı, hasta ve yavru yaban hayvanlarının tedavi, rehabilitasyon ve bakımlarının yapılması amacıyla Bursa ili Karacabey İlçesi Boğazköy Mevkiinde faaliyete geçmiştir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...