Yavru ayıların mutluluk pozları

Ormanda köylülerin baygın bulduğu iki ayı yavrusu, hastanede tedaviye alındıktan sonra iyileşti. Minik ayılar, içinde bal ve yumurta bulunan sütle besleniyor.

01.03.2010 - 13:05

Kastamonu'nun Araç ilçesine bağlı Aksu köyü yakınlarındaki ormanlık alanda köylüler, iki yavru ayıyı baygın halde buldu. Yavrular, annelerinin gelme ihtimali gözönüne alınarak bir süre bulundukları yerde bekletildi ancak anne ayı gelmedi.


Minik ayılar, tedavi için Kastamonu'dan Bursa'ya getirildi ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde bakım altına alındı.

Yavru ayılar, geçen ay Siirt'te bulunarak aynı hastaneye getirilen ''Zuzu'' ve ''Botan'' isimli iki yavru ayı ile aynı bölümde yaşamaya başladı.

Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, ''Son gelen yavruların diğerlerine göre 15 gün daha küçük olduğunu sanıyoruz. Ama çok dirençliler. Onları da diğerleriyle birlikte yaklaşık 15-20 gün sonra Karacabey'deki Ova Korusu Ayı Barınağına götüreceğiz'' diye konuştu.

Yavruların içinde bal ve yumurta bulunan sütle beslendiğini ifade eden Aytuğ, bu kapsamda kilo alışlarının da gayet iyi olduğunu vurguladı.

İSİMLERİNİ SPONSORLAR VERECEK
Nilüfer Aytuğ, henüz isim verilmeyen yavru ayıların bakımı için sponsor aradıklarını dile getirerek, ''Yetişkin ayıların aylık maliyetleri 350 TL, yavru ayıların ise 150 TL. Bu iki yavru ayımızın bakımları için de sponsor bekliyoruz. Her ikisine de isim vermedik. Yavru ayılara sponsor olanlar isimlerini verecek'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...