Yavru balıklar için"kırmızı telefon"

Beyoğlu'nda bir grup Greenpeace üyesi, yavru balık avının önlenmesi amacıyla ''kırmızı telefon'' eylemi başlattı.

Anadolu Ajansı 01.02.2011 - 14:50

Yavru balıklar için"kırmızı telefon"

İstiklal Caddesi üzerinde Galatasaray Lisesi önündeki alanda toplanan grup üyeleri, üzerinde arandığında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı santraline yönlendirilen Greenpeace'in ''kırmızı telefon'' hattı numarası yazılı kırmızı balonu şişirdi.

Grup adına Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, burada yaptığı açıklamada, yavru balık avını durdurmak için 4 yıl önce kampanya başlattıklarını anımsatarak, ''Küçük balık yoksa, büyük balık da yok'' sloganıyla yola çıktıklarını söyledi.

Bu eylemin amacının, balık stokları ve denizlerin devamını sağlayabilmek, sürdürülebilir balıkçılığın temellerini atabilmek olduğunu kaydeden Dökmecibaşı, yapılması gerekenin yasal avlanma boylarının balık türlerinin ilk üreme boylarına uygun belirlenmesi ve henüz yumurtlayamamış yavru balık avının engellenmesi olduğunu vurguladı.

Bu konuda Tarım ve Köyişleri Bakanıyla görüştüklerini anlatan Dökmecibaşı, bu görüşmenin beklentilerini karşılamadığını ifade etti. Dökmeçibaşı şöyle konuştu:

''Şu an balıkçılık sektörünün yaşamış olduğu kriz, yasa dışı ve aşırı avlanmanın sonucu olarak balık stoklarının tükenmesi ve balık pazarlarında yavru balıkların görünüyor olmasıdır. Bu nedenle acil olarak yapılması gereken aşırı ve yasa dışı avlanmanın önüne geçilmesi ve yasal avlanma boylarının bu türlerin gerçek bilimsel üreme boylarına göre, 2011 yılında yeniden düzenlenmesidir.''

Dökmeçibaşı Greenpeace'in bugün başlatılan eylemle, vatandaşların yavru balık avının durdurulması için yasal süreçlere ne zaman başlanacağını, bakanlığın haziran ayında yapacağı toplantıda bu konunun gündeme alınıp almayacağını sorması için ''kırmızı telefon'' hattına gelen telefonları doğrudan bakanlığa yönlendirdiklerini bildirdi.

"Kırmızı Telefon" kulübesinden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın santraline bağlananlar, "Ticari balık türlerinin yasal avlanma boylarının bilimsel üreme boylarına göre yeniden düzenlenmesi için çalışmalara ne zaman başlayacaksınız?" diye sordu. Şu ana kadar 250'den fazla kişi arama yaptı.

"KIRMIZI TELEFON" NEDİR?

"Kırmızı Telefon", yavru balık kampanyasına destek veren herkesin ev veya cep telefonundan erişebileceği bir numara. 0(212) 377 03 50 numaralı telefonu arayanlar, Greenpeace tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın santraline yönlendiriliyor.

"Kırmızı Telefon"un sonraki durakları
2 Şubat Çarşamba, Beşiktaş Meydanı
3-4 Şubat, Kadıköy Beşiktaş İskelesi önü


Yavru balıklar için"kırmızı telefon"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...