Yavru pumalar

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi'nde dünyaya gelen pumalar 54 günlük oldular...

Anadolu Ajansı 04.11.2010 - 10:42

Yavru pumalar

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Hayvanat Bahçesinde doğan ve 54 günlük olan üç yavru puma basın mensuplarına gösterildi.

AOÇ Müdürü Ömer Bülent Arslan, yavru pumaların 10 Eylül 2010'da doğduğunu ve sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

2003'ten bu yana AOÇ Hayvanat Bahçesinde 17 adet puma doğduğunu belirten Arslan, 6 yavrunun diğer hayvanat bahçelerine satıldığını ifade etti.

Hayvanat bahçesine 1 Kasım 2001'de 2 yaşında bir erkek puma satın alındığını, 2002'de de 1 dişi pumanın hediye edildiğini anlatan Arslan, hayvanat bahçesinde bugün itibariyle 5 erkek 7 dişi olmak üzere toplam 12 puma bulunduğunu kaydetti.

Arslan, yırtıcı hayvanların doğal ortama alınması konusundaki çalışmalarının sürdüğünü, şu an itibariyle kurtlar, çakallar, geyikler ve ayıların doğal ortama alındığını anlattı.

Yavru pumaların basına gösterilmesi için görevliler, 2 dişi, 1 erkek yavruyu annelerinden ayrı bir bölüme aldı. Annelerinin yanından ayrılmak istemeyen yavru pumalar görevlileri peşinde koşturdu.

Gazeteciler, annelerinin yanından alınarak bahçeye çıkarılan yavru pumaları görüntüledi. Görüntü alınması için bir yavru pumayı yakalamaya çalışan görevliler, yavru pumayı güçlükle yakaladı.

Yavru pumaların halen anne sütü de almaya devam ettiği belirtildi. Yetişkin pumaların daha çok tavuk eti yediği, koyun ve sığır eti de verildiği, yetişkin bir pumanın günde 3-3,5 kilogram et tükettiği ifade edildi.

Hayvanat bahçesindeki zürafanın da 20 gün sonra doğum yapmasının beklendiği belirtildi.

Verilen bilgiye göre, puma dağ aslanı olarak da bilinen, Kuzey ve Güney Amerika'da yaşayan, kedigiller ailesinden yırtıcı bir hayvan türü.

Pumalar saatte 120 kilometre hızla koşabiliyor. Erkekler 100 kilogram ağırlığa ulaşıyor, dişilerin ağırlıkları ise istisnalar dışında 50 kilogramı geçmiyor. Genelde gece hareket eden pumalar, sıcak veya soğuk her türlü iklimde yaşayabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...