Yaz yağmuru Ordu'yu bu hale getirdi

Ordu'da gece boyunca etkili olan sağanak yağış, sel ve su baskınlarına neden oldu. Fındık toplamak için kent dışından gelen işçilerin kaldıkları alan da sular altında kaldı.

Anadolu Ajansı 19.08.2011 - 12:01

Yaz yağmuru Ordu'yu bu hale getirdi

Aşırı yağış nedeniyle şehir merkezinde birçok ev ve iş yerini su bastı, bazı araçlar sular altında kaldı.


Vatandaşlar kendi imkanlarıyla evlerine ve iş yerlerine dolan suları boşaltmaya çalıştı. Ordu Belediyesi itfaiye ekipleri de suyun tahliyesi için çaba gösterdi.

Bir hastanenin acil servisini de su bastı. Hastalar üst katlara çıkarıldı.

ÜNİVERSİTE DE SULAR ALTINDA
Sağanak yağış, Ordu Üniversitesi’nin (ODÜ) bazı fakültelerinin de su altında kalmasına yol açtı.

ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, şiddetli yağışın ardından Cumhuriyet yerleşkesi'nin sular altında kaldığını söyledi.

Kampüsün yanında bulunan derenin ıslah edilmemesi nedeniyle su taşkınının meydana geldiğini belirten Yarılgaç, şöyle konuştu:

“Özellikle Güzel Sanatlar Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, spor salonu inşaatı, yerleşke içindeki malzeme depolarını ve laboratuvarı su bastı. AB projesi kapsamında labaratuvara alınan yüksek maliyetli cihazlar da su altında kaldı. Daha önceden belediye yetkililerini söz konusu dereyle ilgili uyarmıştık. Dere ıslah çalışmasının kesinlikle yapılması gerekiyor. Çünkü üniversitemiz hem dere yatağının altında hem de karayolu seviyesinden düşük. Bu nedenle su baskınları bizi etkiliyor.''

Öte yandan, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin sular altında kalmasından dolayı yerleşke içinde elektrik kullanılamadığı da öğrenildi.

TORUN: HER YER FELAKET
Su baskınlarının olduğu alanlarda inceleme yapan Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, yağış nedeniyle kentte büyük zararın olduğunu söyledi.

Torun, ''Şu anda her yer felaket. Bütün mahallelerde ciddi sorunlar var. Gerçekten aşırı derecede bir yağış söz konusu. Çok sayıda yolumuz çöktü. Arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar'' dedi.

CAN KAYBI YOK
Yağış nedeniyle çeşitli illerden fındık toplamak için Ordu'ya gelen işçilerin Uzunisa köyünde konakladıkları alan da sular altında kaldı.

Vali Orhan Düzgün, Uzunisa köyüne giderek fındık işçilerinin durumları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Alanda incelemelerde bulunan Vali Düzgün, işçilerin gece saat 03.00 itibarıyla alandan güvenli bir şekilde çıkartılarak, Ordu Fen Lisesi misafirhanesine yerleştirildiklerini söyledi.

İl genelinde yağış nedeniyle maddi hasarın oluştuğunu, ancak can kaybının yaşanmamasının kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Düzgün, “Sadece alanda bulunan bazı çadırlar ve iki araç sele kapıldı'' dedi.

İŞÇİLERE YARDIM
Uzunisa köyünde konakladıkları alanın sular altında kalmasının ardından misafirhaneye yerleştirilen işçilerin her türlü ihtiyaçları gideriliyor.

Ordu Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından işçilere yiyecek ve giyecek dağıtımında bulunuluyor.

İşçilerden Fazlı Tatar, aşırı yağış nedeniyle gece çadırlarda uyuyamadıklarını, suyun yükselmesi nedeniyle yetkililerin de uyarısıyla alanı boşalttıklarını söyledi.

Tatar, ''Çok yoğun yağış oldu. Biz zaten çadırlarda uyuyamıyorduk. Sonra suyun yükseldiği uyarısı yapıldı. Ailelerimizle birlikte alan dışına çıktık. Sonra buraya getirildik'' dedi.

DERELER TAŞTI
Öte yandan, Gülyalı ve Kabadüz ilçesinde de bazı dereler aşırı yağış nedeniyle taştı.

Kabadüz ilçesinde ekili alanlar zarar görürken Melet Irmağı yanındaki bir şantiye de sular altında kaldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...