Yazıcı: Ergenekon'a tepki panik göstergesi

Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ergenekon soruşturması ile ilgili olarak, ''Tutuklananlara karşı 'Bu içeri alınmaz' kampanyaları var. Bunlar panik davranışlarının göstergesidir'' dedi.

Anadolu Ajansı 14.03.2009 - 14:04

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, bazı muhalefet partilerinin, Ergenekon soruşturmasının, ''siyasi bir sindirme operasyonu olduğu'' yolundaki iddialarına ilişkin şunları kaydetti: ''Ülkede yasama, yürütme yargı var. Yargısal alanlara fazla girmeyi doğru bulmuyorum. Cumhuriyet savcılarının görev ve yetkileri, Anayasa'da belirlenmiştir. Ve suç işleyenleri takip etmekle görevlidirler. Suç işleyenleri takip etmemek, suç işleyenleri ortaya çıkarmamak, görevli olanların ihmal suçunu işlemeleriyle olur. Savcılarımız, bu soruşturmayı titizlikle sürdürüyor.

Bu soruşturmayı Hükümetle alakalandırmak yanlış olur. Bizim bağlantımız şu olabilir: Biz diyoruz ki bizim iktidarımızda karanlık hiçbir oda yoktur. Faili meçhul de olmayacak ve olmaması gerekir. Bu, devlete olan saygının gereğidir. Suç işleyenleri yetkili organlar yargılar ve cezalandırır. Bunun ötesinde bir faili meçhul olamaz.''

Hukuk devletini önemsediklerini ifade eden Bakan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Hiç kimse ne hukukun üstünde olacak ne de altında kalacak. Herkes hukukun içinde olacak. Bu çalışmayı da hukukun içinde olan bir çalışma olarak görüyoruz.

Biz kişiyi sorguluyoruz diyerekten hiç kimseye işkence ve ceza verildiği ve bu yönde bir davranış sergilendiği yönünde bir iddia yok. O halde bu normal seyrinde devam ediyor. Önce biraz sabredelim, bakalım. Kanıtları görelim. Mahkeme nasıl değerlendirecek bir bakalım.

Tutuklananlara karşı 'Bu içeri alınmaz' kampanyaları var. Bunlar panik davranışlarının göstergesidir. Olaya bu açından da bakmak gerekir diye düşünüyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...