Eski BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kazanın ardından helikopterin parçalarının bazı askerler tarafından tornavidayla söküldüğü ortaya çıkınca polis harekete geçti.

Polis, İstanbul, Ankara, İzmir, Malatya ve Antalya'da eş zamanlı operasyon başlattı.

Kazanın ardından ortaya atılan iddialar arasında helikopterin rotasında bazı uçakların görüldüğü de vardı. Yine aynı iddialar arasında bu uçakların radar kayıtlarının silindiği de yer alıyordu.

Bu iddiaların ardından savcılığın talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı radar kayıtlarını göndermişti.

Bu sabah da polis, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne sürpriz bir ziyarette bulunarak kurumdaki kayıtları incelemeye aldı.

Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekiliğinin talimatıyla 5 ayrı kentte ağırlıklı olarak askeri tesislere baskın düzenlendi.

Kaza sırasında Kahramanmaraş'a arama kurtarma ekibi gönderen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Malatya Kara Havacılık Alay Komutanlığı arandı.

Diğer arama yapılan yer ise İzmir'in Buca ilçesi Şirinyer semtindeki Merkez Komutanlığı oldu.

Merkez Komutanlığında görevli bir astsubayın ofisinde ve lojmanında cumhuriyet savcısının nezaretinde polis ve askerler tarafından yapılan aramada bazı belgelere el konulduğu, astsubayın bilgisayarındaki bilgilerin yedeklendiği bildirildi.

Diğer arama yapılan kent olan Antalya'da da bir süre önce Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) istifa eden pilot binbaşı M.Ç.'nin evi oldu.

Soruşturma kapsamında İstanbul'da da arama yapıldığı öğrenildi.

10'DAN FAZLA GÖZALTI
5 kente yapılan operasyonların ardından 10'un üzerinde kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili karar alındı. Bu kişiler arasında arasında Malatya'daki 3 askeri personelin de bulunduğu bildirildi.

GÜL YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ
Parçaların askerler tarafından söküldüğünü ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gündeme getirmişti.

Cumhurbaşkanı Gül, kendisine gönderilen bir ihbardan bahsetmiş ve bu ihbarla gelen video kaydında, tornavida ile bazı askerlerin helikopterin parçalarını söktüğünü söylemişti.