BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili araştırma yapan komisyonunun edindiği bilgilere göre, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, kaza sırasında Kayseri Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan Orhan Özdemir ile Kahramanmaraş Valisi Niyazi Kanılır'ın bilgisine başvurdu.

Kayseri Valisi’ne kaza sonrasında yaptığı "enkaza ulaşıldı ve ölen yok" şeklindeki açıklaması ve bu bilginin kaynağı soruldu. Bilici, "Bana bunu Kayseri Emniyet Müdürü söyledi. O da bilgiyi Maraş İstihbarat Emniyet Amiri Dursun Özmen'den almış. Bilgi bize ulaştığında saat 15.40'tı" diye konuştu.

Maraş istihbaratından bu bilgiye ilişkin yazılı teyit istediklerini de belirten Kayseri Valisi, bilgisayar çıktısını da gösterdi. Vali Bilici, bir soru üzerine bu bilgiyi basınla paylaşmadığını, ancak kendisini arayan Büyük Birlik Partisi yöneticileri ve bazı milletvekillerine aktardığını kaydetti.

Kahramanmaraş Valisi Niyazi Kanılır ise, "Ne Kayseri Emniyeti’ne ne de emniyet teşkilatına ‘enkaz yerine ulaşıldı ölen yok’ şeklinde bir bilgi geçmedik. Böyle bir istihbarat verildiğinden benim 2 ay sonra haberim oldu"dedi. Maraş Valisi konuyla ilgili soruşturma açıldığını da ifade etti.