NTV

Yediğinizin dondurma olduğundan emin olun!

Türkiye

Dondurma diye yediğiniz şey mevzuata göre dondurma değil sadece buzlu yiyecek olabilir. İçinde sayıyız, kıvam, hacim verici, tatlandırıcı, koruyucu varsa dondurma olmaktan çıkar. Gerçek dondurmanın içinde sadece süt, salep ve şeker bulunur.

Yaz geldi 2 yaşındaki kızım dondurma ile bu yaz muhtemelen tanışacak. Hal böyle olunca hem kızım hem “Gurme Bebek” sitesi için bir dondurma araştırmasına koyuldum. Yoluma Tüketiciler Birliği’nin araştırması çıktı ve bakın neler öğrendim.

Dernek şöyle diyor:

‘’Şeker yerine sağlıksız yapay tatlandırıcılar, doğal salep yerine suni salep, süt yerine su ve süt tozu, meyve yerine yapay meyve boyası konan, dondurmalar dondurma olmaktan çıktı. Şimdilerde dondurma diye sunulan ürünlerin, sadece adı dondurma; içeriği ise buzlu yiyecek. Zaten mevzuatta da bunlara dondurma denmiyor. Piyasadaki yenilebilir buzların İçindeki katkıların bir kısmı ise, dünyanın birçok ülkesinde yasaklanmış.’’

Tüketiciler Birliği, özellikle ucuz dondurmaya dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Derneğe göre 1 kg sade dondurmanın minimum fiyatı 6 lira.

‘’Özellikle 2-3 YTL’ye satılan ‘sizin için’, ‘size özel’ gibi ifadelerle sunulan ürünler dondurma değil buzlu yiyecektir. Bunların hacmine bakarak, ağırlığı konusunda yanılmamalısınız. Çünkü 1000 ml yazan bu ürünler gerçekte 570 Gr’dır. İçine katılan bazı katkılar nedeniyle kabartılarak, hacimli olarak gösterilmektedir.’’

Üstelik ‘en kaliteli’ sandığımız ürünlerde bile nişasta bazlı şeker kullanıldığını artık biliyoruz

İşte durum böyle. Şimdi siz karar verin; çocuğumuza dondurma yedirelim mi yedirmeyelim mi? Gerçek dondurmayı nereden bulalım ve gerçek dondurma ile bu dondurmamsı gıdaların arasındaki farkı nasıl anlatalım?

İşte size çocuk beslenmesi konusunda çok bilinmeyenli ve pek endişeli bir denklem daha.

Konuyu tatlıya bağlayalım. İşte size ev yapımı gerçek dondurma tarifleri:

http://www.gurmebebek.com/index.php?id=90&id2=dondurma

Esra Sert'in "Acemi Anne" köşesini Facebook'tan takip etmek için tıklayın.