Yelken sırtlı avcı tamamlandı

270 milyon yıl önce yaşamış dimetrodona ait ilk eksiksiz fosil ortaya çıkarıldı.

09.12.2010 - 11:59

Yelken sırtlı avcı tamamlandı

Dimetrodon, alametifarikası olan sırtındaki yelken benzeri kanadıyla dünyanın 270 milyon yıl kadar önceki en amansız avcısıydı. Dinozorların henüz krallıklarını ilan etmedikleri dönemde yaşayan bu canlı, bizler gibi memelilerin uzaktan akrabası. Bugüne kadarki en eksiksiz dimetrodon iskeletiyse henüz gün ışığına çıkarılmış durumda.

1878’de bulunan ilk dimetrodon fosilinden bu yana bu canlı hakkında bilgi sahibi olmamıza karşın, sonraki kazılarda da herhangi bir kafatası bulunamamış ve iskeletin bir çok üyesi eksik durumdaydı. Houston Doğa Bilimleri Müzesi paleontologlarınca keşfedilen yeni fosilse kafatasının yanında hemen hemen tüm kemikleri barındırıyor. Tüm bunların yanında kemikler dağılmadan doğru yerlerinde kalmayı da başarmışlar.

Müzenin paleontoloji koleksiyon müdürü Dave Temple, dimetrodonun Permiyen döneminin sonundaki 15 milyon yıl boyunca gezegene hükmettiğini ve Permiyen-Triyasik dönemdeki büyük yok oluşun başlangıcında yenik düştüğünü söylüyor, “Yakın akrabalar olmamasına karşın, bugün dinozor oyuncaklarının arasında onun da bir figürüne rastlamak mümkün.”

Daha önceleri sırttaki yelken kanadın vücudun soğutulmasında kullanıldığı düşünülmesine karşın, paleontologlar artık bunun bir baskınlık karakteri olarak rakipler ve potansiyel eşlere sunulan gösterilerin başrolünü oynadığını söylüyorlar.


Dimetrodonun memelilere özgü bir özelliği var o da dişleri. Besinleri çiğnemek üzere farklılaşmış diş yapıları geliştiren ilk canlılardan biri. Sonrasında gelen dinozorlar sadece tek bir diş tipine sahipler ve bunları besinlerinden parçalar koparmada ve çiğnemeksizin doğrudan yutmada kullanıyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...