Yemek borusu olmadan doğdu, hayata tutundu

Konya'da ''yemek borusu'' olmadan doğan bebek henüz bir günlükken iki operasyon geçirdi. Şırıngayla beslenen bebeğe 8 aylıkken midesine yemek borusu yapıldı.

Anadolu Ajansı 15.05.2012 - 12:28

Yemek borusu olmadan doğdu, hayata tutundu

Konya'da doğuştan yemek borusu ve makatı olmayan İnanç bebeğin, açılan makatına kalın bağırsağı çekilerek dikildi, midesinden yemek borusu yapılarak sağlığına kavuştu.

8 aylık olan İnanç Adam, henüz bir günlükken dışkısını yapamama şikayetiyle Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü.

Burada yapılan muayene ve tetkikler de bebeğin ''makatının'' ve ''yemek borusunun'' olmadığı anlaşıldı.

Hemen müdahale edilmediğinde ölecek olan ve bu şekilde ''yaşamaz'' denilen İnanç bebek için başta doktorlar olmak üzere tüm hastane çalışanları adeta seferber oldu.

HENÜZ 1 GÜNLÜKKEN İKİ OPERASYON GEÇİRDİ
Ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği başarılı ameliyatlarla İnanç bebeği hayata bağlayan hastanenin Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Günel yaptığı açıklamada, bebeğin kendilerine bir günlükken getirildiğini söyledi.

Bebeğin ağızdan beslenmesine olanak vermeyen ağır bir rahatsızlığının ortaya çıktığını belirten Günel, öncelikle bebeğin dışkısını ve beslenmesini sağlamak için harekete geçtiklerini ifade etti.

Aynı gün hastalarının beslenmesinin sağlanabilmesi için midesine bir beslenme tüpü yerleştirdiklerini dile getiren Günel, bebeğin dışkısını yapabilmesi için de kalın bağırsağı karın duvarına açıldığını anlattı.

DOĞDUĞU GÜNDEN BU YANA HASTANEDEYDİ
Günel “Midesindeki tüpten çocuğun sağlıklı bir şekilde büyütülmesini amaçladık. Özverili çalışmalar sonrası bebeğimiz 6 aylık olduğunda ve yeterli kiloya geldiğinde ilk büyük ameliyatın yapılmasına karar verdik'' diye konuştu.

Operasyondan iki hafta sonra hastamız ağzından beslenmeye başladı. Hastamız bugün ağızdan yaşıtlarının beslendiği gıdaların aynısıyla besleniyor. Çocuğun yutma fonksiyonu da normal.''

Günel, yeni bir yemek borusu ve makat yapılan hastalarının artık yaşıtları gibi rahat rahat oynayabileceğini ve doğduğu günden bu yana 8 aydır hastanede kalan çocuğun artık evlerinde ailesinin yanında olacağını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...