Terör örgütü DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan Grup Yorum'un üyeleri, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'un Meclis'te düzenlediği basın toplantısına katıldı.

Melda Onur, yapılan operasyonda gözaltına alınan Grup Yorum'un üyelerinin serbest bırakıldığını ancak müzik arşivleri ve çok sayıda eşyalarına el konulduğunu söyledi.

Onur, ''Onlar da milletin sanatçıları. Bu nedenle Meclis'te onlara da söz imkanı tanımak istedik'' dedi.

‘SALDIRILAR HALKA YÖNELİK’
Hiçbir somut delil olmadan haksız yere gözaltına alındıklarını ifade eden Grup Yorum üyelerinden Cihan Keşkek, bazı kesimlerin kendileriyle ilgili bir karalama kampanyası başlattığını kaydetti.

Geçmişte de bu tür baskılarla karşılaştıklarını ancak ceza aldıkları hiçbir davanın bulunmadığını anlatan Keşkek, ''Bu saldırılar aslında bize yönelik değil, halka yönelik'' dedi.

Albüm kayıtlarına, enstrümanlarına ve eşyalarına el konulduğunu belirten Keşkek, “Biz serbest kaldık ama malzemelerimiz halen iade edilmedi” dedi.

Keşkek, bunları geri alabilmek için savcılığa başvurduklarını fakat olumlu bir sonuç alamadıklarını dile getirdi.

‘HÜSEYİN AYGÜN’ÜN KİTABINA BİLE EL KONULDU’
Haksız yere gözaltına alındıklarını savunan Keşkek, ''Bu suçu bize atanlar bu dosyanın altında kaldı. Bizi susturamazsınız. Biz halkın sesiyiz. Yapılan baskında Hüseyin Aygün'ün kitabına bile el konuldu. Türkülerimiz, halkın acılarını ifade ediyor. Korkuları bundan'' diye konuştu.

‘YORUM ORDUSU SÖYLEYECEK’
Grup Yorum'un diğer üyeleri de albümlerini geri alamamaları halinde yüzlerce kişilik bir yorumcu ordusuyla, albümü yeniden hazırlayacaklarını dile getirdi.

‘YAYIMLANMAMIŞ ALBÜME BOMBA MUAMELESİ’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da ''Basılmamış kitaba bomba muamelesi yapan aynı iktidar, yayınlanmamış albüme bomba muamelesi yapan da aynı iktidar. Maalesef polis devleti yaratılmaya çalışılıyor. Hep beraber buna karşı çıkmak zorundayız'' dedi.