Yeni albümünün açılışı Kapalıçarşı'da

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, 'Sonsuza Kadar İstanbul' adlı yeni albümünün ilk konserini, 550. yaşını kutlayan Kapalıçarşı'da verecek.

08.12.2010 - 11:15

Yeni albümünün açılışı Kapalıçarşı'da

İstanbul'un en önemli simgelerinden Kapalıçarşı, 2011 yılında 550. yaşını kutlayacak. Temeli 1461'de Fatih Sultan Mehmet tarafından atılan ve uzmanlarca dünyanın en önemli tarihi çarşısı olarak gösterilen Kapalıçarşı'nın 550. yıl etkinlikleri, Tuluyhan Uğurlu'nun çarşıda vereceği konserle başlayacak.

Kapalıçarşı Esnafları Derneğinin katkıları ile 26 Aralık Pazar günü gerçekleşecek konserde, ünlü piyanist, yeni albümü ''Sonsuza Kadar İstanbul''u ilk kez seslendirecek. Pazar günleri kapalı olan çarşı, Tuluyhan Uğurlu konseri için özel olarak açılacak.

Tuluyhan Uğurlu, 2006'da çıkardığı ve 250'nin üzerinde konserde seslendirdiği ''Dünya Başkenti İstanbul'' isimli eserinin devamı niteliğindeki ''Sonsuza Kadar İstanbul'' adlı albümde yer alan eserlerin tümünü kendi besteledi.

Albümün ''Sonsuza Kadar İstanbul'', ''Sabahın İlk Işıkları'', ''Yedi Renk'', ''Gelecek Kuşaklar'', ''Cumhuriyet Güneşi'', ''Ara Sokaklar'', ''Kuleler'', ''İstanbul Seni Çağırıyor'' bölümlerinin seslendirileceği konserde, geçmişten geleceğe Kapalıçarşı'nın anlatıldığı özel bir bölüm de yer alacak.

Konserde Tuluyhan Uğurlu'ya kavalda Murat Toraman, viyolada Doğukan Çokşeker, yaylı tambur ve elektrogitarda Uğur Varol, kontra basta Umut Sel, vurmalı enstrümanlarda Gürkan Özkan eşlik edecek.

Tuluyhan Uğurlu'nun tüm konserlerinde olduğu gibi, Kapalıçarşı konseri boyunca İstanbul'u anlatan görsel bir sunumdan yararlanılacak.

Sadece Nuruosmaniye girişinin kullanılacağı konser öncesi ve iki bölüm arasında konuklara çeşitli ikramlarda bulunulacak.

KAPALIÇARŞI
Temeli 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in kurduğu iki özel vakıf tarafından atılan tarihi Kapalıçarşı, dünyanın bilinen en eski ve en büyük çarşıları arasında yer alıyor. 5 asırdır ayakta duran ve Osmanlı döneminin en önemli alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı, bugün de turizme hizmet ederek canlılığını koruyor.

Yaklaşık 40 bin metrekareye yayılan Kapalıçarşı'nın 65 sokağı, 22 kapısı bulunuyor. Yaklaşık 40 bin kişinin çalıştığı ve 3 bin 300 dükkanın yer aldığı çarşıyı, günde 300 bin kişi ziyaret ediyor.

Kapalıçarşı'da, 450 kuyumcu, 234 gümüşçü, 160 halıcı, 100 antikacı, 30 döviz bürosu, 2 bin 256 turistik eşya satan dükkan bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...