Yeni anayasaya 1 hafta daha!

Yeni anayasa çalışmalarını yürüten komisyon için telaffuz edilen sürenin dolduğu gün, Meclis Başkanı Çiçek siyasi parti temsilcileriyle buluştu. Şimdi gözler, 1 hafta sonraki ikinci toplantıda...

NTV Haber 01.04.2013 - 23:24

Yeni anayasaya 1 hafta daha!

Yeni anayasa çalışmalarında TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Erdoğan'ın ilan ettiği süre bugün doldu.

Çiçek de, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi ve burada bazı kararlar alındı.

Komisyonun çalışmalarına devam edip etmeyeceği konusunun, pazartesi günü netleşmesi bekleniyor.

İktidar partisinin artık çalışmalarını sonlandırmasını telaffuz Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile Meclis Başkanı Çiçek’in bir araya geldiği önemli akşamda, alınan kararlar şöyle:

— 4 siyasi parti de 5 Nisan’a kadar genel esaslar konusundaki bütün görüşlerini sunacaklar.

— Uzlaşma konusunda hızlı çalışma için yöntem belirleyecek. Her parti bu yöndeki yöntem önerilerini Cemil Çiçek’e iletecek.

— Liderler turunun şu aşamada faydalı olmayacağı ortaya kondu. (Komisyon, daha önce liderler turuna çıkmış ve süre uzatımı kararı alınmıştı.)

— Cemil Çiçek, pazartesi günü komisyon üyeleriyle tekrar bir araya gelecek. Bu toplantıdan bundan sonra ne kadar çalışılacağı kararının çıkması bekleniyor.

BOZDAĞ KONUŞTU
Muhalefetin acele etmeye niyeti olmayan çalışmalarda, takvime bağlı kalınmasını isteyen iktidar kanadından son açıklama ise, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan geldi:

Komisyon bundan sonra devam etmezse Türkiye Cumhuriyeti anayasa ihtiyacından vazgeçmeyecektir. CHP ile uzlaşabilirsek CHP’yle hayata geçirirz. MHP ile uzlaşabilirsek o olabilir. BDP ile uzlaşabiliriz ama BDP ile referandumlu bir süreç işleyecektir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...