Kabinedeki kan değişimi yeni icraatları da beraberinde getirdi.

İlişkili Haberler


Maliye Bakanlığı görevini Kemal Unakıtan'dan devralan Mehmet Şimşek, yeni bir orta vadeli mali plan açıklanacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı'nın yeni ismi Ahmet Davutoğlu ise "Dışişlerinde artık bir Türk vizyonu var" değerlendirmesinde bulundu.

Enerji Bakanı Taner Yıldız da, uluslararası alanda enerji politikalarının etkinliğine dikkat çekti.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'ndan Maliye Bakanlığı görevine geçen Mehmet Şimşek, devir teslim töreninde ilk icraatının sinyalini "Mayıs ve haziran ayları orta vadeli mali hedef ve politikaları ortaya koyacağımız aylar olacak. Orta vadeli mali program açıklanacak” sözleriyle verdi.


Dış politikada aktif görevler üstlenen Ahmet Davutoğlu da, Dışişleri Bakanı olarak izleyeceği vizyonu özetledi:

"Artık bir Türk vizyonu var. Artık türkiye komşularla sıfır problem politikasını, maksimum çıkar politikasına dönüştürmeli. Türkiye bir Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar ülkesi. Tüm bu bölgelerde düzen kurucu ülke olmalıyız. Dışişleri 7 gün 24 saat mesai yapan bir kurum ve bu mesai 8 güne de çıkabilir."


Yeni Enerji Bakanı Taner Yıldız da, enerji politikalarının önemine dikkat çekti. Yıldız, “Artık enerjide değişen politikalar; hükümetten hükümete değişen politikalar yerine, uluslararası ortamda devlette enerji politikası gerekiyor” şeklinde konuştu.