AK Parti'nin yeni genel başkanı ve başbakan kim olacak?

AK Parti, yeni genel başkan için temayül yoklamalarına başladı. Bugün yapılan toplantılarda öne çıkan ismin Binali Yıldırım olduğu belirtiliyor.

NTV Haber 16.05.2016 - 19:39 | Son Güncelleme : 17.05.2016 - 09:26

AK Parti'nin yeni genel başkanı ve başbakan kim olacak?

Yeni başbakan kim olacak? Sorunun yanıtı için gözler, AK Parti'deki istişare sürecine çevrildi. 

İlk temayül yoklaması bugün il başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları, belediye başkanları ve il genel meclisi başkanları arasında yapıldı.

Toplantıya çağrılan 363 isimden 329'u katıldı.

AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantıya katılanlara, birer oy pusulası verilerek "yeni genel başkan olarak kimi görmek istediklerini" yazmaları istendi.

Siyaset kulislerinden yansıyan bilgilere göre bu ilk toplantıda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın ismi öne çıktı.

Temayül yoklamaları kapsamında bugün de milletvekillerine aynı soru yöneltilecek.

Süreçte Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Merkez Demokrasi Hakem Kurulu, Siyasi Etik Erdem Kurulu üyelerinin de görüşü alınacak.

Perşembe ya da cuma günü genel başkan adayının açıklanması bekleniyor.

Belirlenen isim, 22 Mayıs Pazar günü yapılacak kongrede resmen genel başkan seçilecek ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilecek.

Kulislerde genel başkanlık için; Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, İsmet Yılmaz ve Numan Kurtulmuş'un isimleri de geçiyordu.

Sayfa Yükleniyor...