Yeni jeolojik döneme isim aranıyor!

Dünyayı, etkileri milyonlarca yıl sürecek değişimlere uğrattığımız için yeni döneme türümüzün adının konması isteniyor.

30.03.2010 - 17:17

Yeni jeolojik döneme isim aranıyor!

Aralarında bir Nobel Ödülü sahibinin de bulunduğu dört bilimci, Dünyamızın yeni bir jeolojik döneme girdiğini savunarak bu çağa Anthropecene (Antroposen – Yeni İnsan) adının verilmesini önerdi.


Yer ve iklim bilimci araştırmacılar Environmental Science & Technology adlı bilim dergisinde yayımladıkları taleplerinde, bu yeni dönemin başlangıcının dünyadaki en büyük altıncı kitlesel yokoluşa da tanıklık edeceğini vurguladılar.

Mainz Üniversitesi’nden (Almanya) Nobel ödüllü atmosferbilimci Paul Crutzen, Leicester Üniversitesi’nden (İngiltere) yerbilimciler Jan Zalasiewicz ve Mark Williams ile, Avustralya Ulusal Üniversitesi İklim Değişimi Enstitüsü Başkanı Will Steffen, Amerikan Kimya Derneği’nce çıkarılan dergideki makalelerinde küresel değişimin ölçeği konusunda kanıtlar sundular.

Araştırmacılara göre yalnızca iki yüzyıl içinde insanlar Dünyamızı öylesine geniş ve misli görülmemiş değişimlere uğratmış bulunuyorlar ki, milyonlarca yıl süreyle gezegenimizin çehresini değiştirecek yeni bir jeolojik dönemin başlangıcını yaşıyor olabiliriz.

Dört bilimci, son dönemlerde muazzam nüfus artışı, megakentlerin mantar gibi çoğalması, fosil yakıt kullanımındaki olağanüstü artış gibi insan kaynaklı değişimler nedeniyle önerdikleri yeni jeolojik döneme Yeni İnsan dönemi adını uygun görüyorlar.

İlk kez Crutzen tarafından geçtiğimiz yüzyılın sonlarında önerilen Antroposen adı, başlangıçta yerbilim camiasında tartışmalara yol açmıştı. Ancak, küresel iklim değişimi ve bitki ve hayvan türlerinde kitlesel yokoluşlar gibi insan kaynaklı potansiyel değişimlerin işaretlerinin çoğalması, Crutzen’in önerisine olan desteği güçlendirmiş bulunuyor. Halen Antropesen adının Jura, Kambriyen, Trias, Tersiyer gibi daha aşina olduğumuz dönem adlarının yanına katılıp katılmayacağı, yerbilim camiasında resmi olarak tartışılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...