Yeni kuvvet komutanları kim olacak

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının görevi bırakmasının ardından gözler TSK'nın yeni komuta kademesine çevrildi. Peki yeni komutanlar kim olacak?

30.07.2011 - 10:49

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na büyük ihtimalle Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel atanacak.

Lojistik Başkanı Hava Korgeneral Mehmet Erten’in önce orgeneralliğe terfi ettirileceği sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacağı da gelen haberler arasında.

Özel’in Genelkurmay Başkanı olması nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığına da atama yapılması gerekiyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na hangi orgeneralin de getirileceği merak konusu.

Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila'ya göre, Kara Kuvvetleri’nde kıdem sırasına göre 4 orgeneralin konumu bu göreve uygun. Bunlar kıdem sırasıyla EDOK Komutanı Saldıray Berk, Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner, 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Bekir Kalyoncu.

Saldıray Berk’in Erzincan davası nedeniyle hükümet tarafından tercih edilmeyeceği ve orgenerallikte 4 yılını dolduracağı için emekliye sevkedilmesi bekleniyor.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in ise komutanlığına Çankaya’nın sıcak bakmadığı Köşk’ten yansıyan haberler arasında. Org. Aslan Güner’den daha az kıdemli olan Kıvrıkoğlu ve Kalyoncu’nun kuvvet komutanlığına atanması halinde de teamülün bozulacağı kaydediliyor.

Güner’in EDOK Komutanlığı’na getirilebileceği ancak kendinden daha kıdemsiz birinin kuvvet komutanı olmasının, onun da emekliliğini isteyebileceği yönünde haberler kulislere yansıdı.

1. Ordu Komutanı Kıvrıkoğlu’nun Kıbrıs’ta komutan iken Gül’ü havaalanında karşılamadığı bu bakımdan Köşk’ün Kıvrıkoğlu’na da soğuk bakabileceği yapılan bir diğer değerlendirme.

Sözkonusu generallerin komutanlıklara atanmasına hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın onay vermemesi halinde Jandarma Genel Komutanlığı’na da geçen yıl orgenaralliğe terfi ettirilen Servet Yörük veya Yalçın Ataman’ın da getirilebileceği konuşuluyor. Kıdemsizlerin atanması halinde kıdemli orgenerallerin de durumlarını gözden geçirebilecekleri kaydediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...