Yeni Mars aracı yola çıktı

NASA’nın Mars’a yollayacağı yeni uzay aracı MAVEN, TSİ 20.28’de Uzay’a ateşlenecek.

18.11.2013 - 15:45

Yeni Mars aracı yola çıktı

Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) adlı robotik keşif aracı, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden Uzay’a gönderildi. MAVEN, bir zamanlar bulunduğuna kesin gözüyle bakılan Mars atmosferi ve suyunun nasıl kaybolduğunu anlamak için incelemeler yapacak.

MAVEN'in Mars yolculuğu 10 ay sürecek.

Atlas V 401 roketiyle ateşlenecek olan MAVEN, Kızıl Gezegen’in üst atmosfer tabakasını incelemek için gönderilen ilk uzay aracı olacak.

MAVEN, Mars’ın yüzeyinden 150 km mesafede yer alacağı eliptik bir yörünge izleyecek. Yörünge hareketi esnasında yere zaman zaman yaklaşacak olan MAVEN, yerle arasındaki mesafeyi 120 km’ye kadar indirecek.

CURIOSİTY’NİN GÖZCÜSÜ
NASA Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green, basına yaptığı açıklamada, “Marsın geçmişte yaşadığı iklim değişikliğinin etkilerini MAVEN ile ortaya çıkarmaya çalışacağız... Mars’ın atmosferinin ve elektromanyetik alanının nasıl Uzay’da yok olduğunu anlayacağız” ifadesini kullandı.

2.5 metre uzunluğunda bir küp olan MAVEN, güneş panellerini açarak son konumuna geldiğinde kanat genişliği 11 metreye ulaşan bir keşif aracı halini alacak.

MAVEN, Ağustos 2012’de Mars’a inen 2 milyardolarlık Curiosity’nin ardından, 671 milyon dolarlık bütçesiyle NASA’nın en büyük Mars projesi olma özelliğini taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...