Yeni Office sürümü 2010'da

Microsoft'un yeni üretkenlik yazılımı paketi Office'in yeni sürümü 2010 yılında piyasaya sürülecek.

15.04.2009 - 16:59

Yeni Office sürümü 2010'da

İş hayatının en çok kullanılan üretkenlik yazılımı paketi Microsoft Office'in yeni sürümü 2010 yılında piyasaya sürülecek. Yeni sürümün 2010'un ilk yarısında satıcılara dağıtılması hedefleniyor.

Microsoft'un Office birimi başkan yardımcılarından Chris Caposella, ürünün satıcılara dağıtılmasının ardından altı hafta içinde tüketicilere ulaşabileceğini ifade ediyor. Ancak bu süre dağıtım kanallarında oluşabilecek farklılıklardan dolayı değişebilir.

Bazı endüstri araştırmacıları yeni sürümün bu yıl içinde pazara sürülebileceğini ifade ediyordu ancak, bu söylenti Microsoft'un bir numaralı adamı Steve Ballmer'ın Şubat ayında analistlerle gerçekleştirdiği bir toplantı sırasında yalanlanmıştı.

Caposella, daha spesifik bir tarih vermekten kaçındı ancak bu tarihin Windows 7'nin piyasaya sürülmesinin ardından olacağı tahmin ediliyor. Windows Vista'nın yerine piyasaya sürülecek yeni işletim sistemi, 2010'un Ocak ayının sonunda pazara sürülecek.

Office 2010, -önceki adıyla Office 14- Word, Excel, PowerPoint ve OneNote'un basitleştirilmiş ve Web üzerinden bir tarayıcıyla kullanılabilecek sürümlerini de içerecek. Bu sayede tüketiciler, yazılım satın almadan da ücretsiz ancak reklamlarla finanse edilen uygulamaları Web üzerinden kullanabilecekler.

Microsoft, yeni sürümün yüzbinlerce kullanıcı tarafından test edilmesini hedefliyor. Windows 7'nin test sürümünün gördüğü ilgiden sonra, bu konuda başarı sağlanacağından emin olduğunu belirten Caposella, bu test sürecinde karşılarına çıkabilecek problemler ve kullanıcıların geri bildirimleri ile pazara sürülecek yeni ürünü olabilecek en iyi şekilde piyasaya süreceklerini belirti.

Microsoft, ayrıca e-posta sunucusu Exchange'in yeni sürümünün 2009'un ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini açıkladı. Bunun için öncelikli olarak şu an geliştirme aşamasında olan Office 2010'un Outlook uygulamasının tamamlanması beklenecek. Bu sayede Exchange'in yeni sürümü, Office 2010'da bulunan yeni Outlook sürümü ile tam uyumlu olacak. Exchange 2010'un deneme (Beta) sürümü Microsoft tarafından kullanıma bugün içinde sunulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...