AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten "yeni parti" iddiasına yanıt

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti içinden yeni bir siyasi hareket çıkacağı iddialarına yanıt verdi.

ntv.com.tr 11.02.2016 - 13:41 | Son Güncelleme : 11.02.2016 - 13:53

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten "yeni parti" iddiasına yanıt

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çelik'e toplantıda Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ardından Bülent Arınç'la yaptığı görüşme soruldu.

Basında yer alan haberlerin spekülatif olduğu ve AK Parti'ye karşı yeni bir siyasi oluşumun söz konusu olmadığını ifade eden Çelik özetle şunları kaydetti:

"Bizim AK Parti'de parti içi muhalefet geleneği yok ama eleştiri geleneğimiz var. Aktif siyasetin içinde ya da dışında olan arkadaşlarımız eleştirilerini basınla paylaşıyor. Bu açıklamalarla ilgili prensiplerimiz var. 

Politikalar eleştirilebilir. AK Parti içinde bu kadar önemli görevlerde bulunmuş arkadaşlarımızın değerlendirmeleri her zaman önemlidir. Ama şahsi değerlendirmelerin yapılmasını doğru bulmayız.

Spekülatif haberlerde olduğu gibi bunu AK Parti'ye karşı yeni bir hareket gibi değerlendiremeyiz. Bunu AK Parti'nin daha güçlenmesi için gelen eleştiriler olarak görürsek daha doğru olur. Spekülatif haberler var. Bu arkadaşlarımız yeni bir oluşum içinde midirler, hayır.

11. Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanımızla görüşmesi gayet doğal. Başka arkadaşlarımızla da ülkenin meselelerinin değerlendirildiği görüşmeler yapılabilir. Bu AK Parti'ye karşı yeni bir siyasi hareket olarak değerlendirilmemelidir."

Çelik'in gündemdeki diğer konu başlıklarına yönelik açıklamaları ise şöyle:

"ABD'NİN AÇIKLAMASI KABUL EDİLEMEZ"

Türkiye'nin düşman olarak belirlediği, terör örgütü olarak belirlediği bir yapının, bir
müttefikimiz tarafından 'terör örgütü değildir' diye tanımlanması kuşkusuz kabul
edilemez ve ciddi bir hayal kırıklığıdır. Müttefiklik, ortak dostluk tanımları geliştirmek, müttefik ülkelerden birisine karşı düşmanca tutum içerisine giren örgüt ya da devlete karşı ortak davranış geliştirme kavramıdır, zeminidir. Bunun korunmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu konudaki hassasiyetimizin başta Amerika Birleşik Devletleri tarafından ve bütün müttefiklerimiz tarafından ciddi bir biçimde ele alınması gerektiğini değerlendiriyoruz.

"BM'NİN ÇAĞRISI İKİ YÜZLÜLÜK"

Birleşmiş Milletler ve diğer odakların Türkiye'ye 'sınırını aç' çağrısında bulunmasını büyük bir hayretle karşılıyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse, uluslararası toplumun tarihine geçecek bir ikiyüzlülük olarak değerlendiriyoruz. Türkiye'nin zaten sınırları açıktır. 20-30 bin mülteciyi almak için aylarca pazarlık yapanlar, bir sürü şart öne sürenler, Türkiye'nin zaten açık olan kapılarını açmasını talep etmekle, kendi sorumluluklarını gizlemekten başka bir iş yapmıyorlar.

"HEDEFLERİ TERÖRİSTLERE KORİDOR AÇMAK"

HDP'nin, bir cenaze siyaseti, yaralılar siyaseti şeklinde cenaze duyarlılığını, yaralıların sağlık hizmeti almasıyla ilgili duyarlılığı bile teröre koridor açmak ya da teröristlere nefes borusu açmak şeklinde bir istismar siyasetiyle çerçevelemeye çalıştığını görüyoruz. Bunu çok açık ve net bir şekilde kınıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...