Yeni petrol 'denizi'

Mete Çubukçu'yla Pasaport 22.15’te Irak Kürt Bölgesinde petrol rezevleri, boru hatları, bunların ekonomik, siyasi ve startejik yansımaları ve bölgenin geleceğine etkilerini yerine ele alıyor.

17.01.2014 - 12:09

Iraklı kürt bir petrol denizinin üzerinde yaşıyor. En az 45 milyarlar varil petrolden söz ediliyor. Doğul Gaz ise 200 trilyon metrekübün üzerinde. Iraklı Kürtler bu kaynağı hızlı şekilde değerlendirmek, dünyaya transfer etme çabasında. Ankara-Erbil arasındaki anlaşmaya Bağdat niye karşı çıkıyor. Sorunu aşmak için düşünülen formül ne?

Amaç milli gelirlerini 10 bin dolara çıkarmak, Erbil'i yeni bir marka yapmak. Petrol zenginliği bölgeyi değiştirirken , zenginlik gözle görülür biçimde artıyor, Iraklı Kürtlerin yaşamı değişiyor.

Petrol yataklarıyla stratejik önem kazanan Irak Kürt Bölgesi, Ortadoğu'daki dengelerin yeniden belirlenmesinde söz sahibi. Petrolü Türkiye üzerinden dünya pazarına sürecek olan Kürtler geleceğe ve Türkiye ile ilişkilere nasıl bakıyor? Türkiye'den ne bekliyor? Petrol zenginliği siyasi bir araç olarak kullanılacak mı? Ankara-Erbil arasındaki ilişkiye merkezi Irak hükümeti ne diyor?

Türkiye-Irak Kürt Bölgesi ilişkileri 15 yıl önce kimsenin tahmin edemeyeceği bir hızla gelişiyor. Ekonomi ve siyasette atılan ortak adımlar, güvenlik politikalarına da yansıyor.

Çözüm süreci ve Mesud Barzani'nin neredeyse 20 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyareti ikili ilişkilerin geleceği hakkında ipuçları veriyor. Türkiye'den startejik işbiriliği bekleniyor.

Peki, Ankara-Erbil ilişkilerinin bölgeye etki ve yansımaları ne olur? Ortadoğu'nun yeni aktörleri olarak lanse edilen Kürtler, ekonomik refahı siyasi güce çevirebilecek mi? Petrol hatlarının güvenliği ve El Kaide'ye karşı ortak mücadele, barış süreci, Ankara-Erbil arasındaki yeni petrol anlaşmaları konusunda kim ne diyor? Petrol Kürtlere refah mı getirecek sorun mu yaratacak?

Mete Çubukçu'yla Pasaport 22.15’te Irak Kürt Bölgesinde petrol rezevleri, boru hatları, bunların ekonomik, siyasi ve startejik yansımaları ve bölgenin geleceğine etkilerini yerine ele alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...